Vlnu nesouhlasu mezi politickými stranami i společenskými organizacemi vyvolal chystaný sobotní předvolební mítink lídra Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) pro parlamentní volby Tomáše Vandase. Ten se uskuteční před historickou budovou liberecké radnice ve čtyři hodiny.

V Liberci kvůli mítinku narychlo vznikla společná výzva občanů, společenských organizací a politických stran. U jejího zrodu stáli David Václavík (Strana zelených), Kamil Jan Svoboda (KDU–ČSL) a Jaromír Dolanský (Evropská demokratická strana).

„Ostře odsuzujeme veškeré aktivity vedoucí k rozdmýchávání nenávisti, povzbuzování netolerance, rasismu a xenofobie,“ zní začátek výzvy.

Podle tvůrců nemá extremismus a xenofobie v Liberci místo. „Proto odmítáme toto provokační shromáždění příznivců DSSS. Nechceme přispívat k jejich medializaci a nechceme jim pomáhat z izolace. Vyzýváme proto všechny občany, aby shromáždění ignorovali, neboť by svou účastí jen přispívali ke zviditelnění této strany,“ vyzvali obyvatele Liberce.

K výzvě se během středy a čtvrtka připojilo poměrně velké množství libereckých zastupitelů napříč politickým spektrem, a také některé organizace, například humanitární společnost Hand for Help.

„Zvažovali jsme jakýsi protest v sobotu přímo na náměstí, ale tím bychom jim udělali laskavost. Proto jsme se rozhodli pouze vydat prohlášení,“ uvedl krajský předseda Evropské demokratické strany a ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský. A ocenil spolupráci napříč stranami.

„Máme různé názory, ale jsem rád, že se umíme domluvit na společném postupu proti tomuto zlu,“ dodal. Magistrát podle něj nemohl mítink zakázat, protože legislativa neumožňuje zakázat shromáždění politické strany, která je řádně zaregistrovaná.

S pochopitelných důvodů s mítinkem nesouhlasí také Židovská obec. „Vadí nám, že bude v Liberci propagovat svou ideologii strana, která se hlásí k nacistické tradici. Nebudu používat slovo neonacismus, protože nacismus je jen jeden, ať je nový či starý. Navíc si myslím, že zrovna v Liberci je tato problematika velmi citlivá,“ řekl Deníku předseda Židovské obce Liberec Michal Hron.

Židovská obec se k výzvě připojila, avšak nechce být v jejím čele. „Nemyslím si, že by se to mělo stavět do roviny Židovská obec proti Dělnické straně. Viděl bych to spíš jako rozpor mezi Dělnickou stranou a celou českou společností,“ přiblížil svůj pohled na věc Michal Hron.

Na sobotní mítink se připravují také policisté, kteří by měli zakročit v případě, že by na náměstí zaznělo cokoli protizákonného. „Budeme tuto akci monitorovat, připravujeme opatření,“ poznamenala tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Konkrétní informace o opatřeních nechtěla z taktických důvodů prozradit. K tomu, že by se v Liberci měl uskutečnit průvod neonacistů či přívrženců DSSS, policisté žádné indicie nemají.