To spočívá v tom, že firma třeba na týden přeruší výrobu a zaměstnanci zůstanou doma. Za to budou dostávat 80 procent průměrného výdělku. Do konce vyrovnávacího období, což je půl roku nebo rok, však potom musí chybějící hodiny dopracovat.

„Konto pracovní doby je způsob nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, který může obsahovat pouze kolektivní smlouva. Musí tedy o tom existovat dohoda mezi firmou a odborovou organizací,“ řekl Deníku předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt s tím, že k zavedení tohoto způsobu musí mít zaměstnavatel předchozí souhlas jednotlivých zaměstnanců.

Jedná se o režim, který umožňuje firmě reagovat na potíže s odbytem. „A je to řešení, které by měly všechny firmy zvážit ještě předtím, než se uchýlí k poslednímu možnému kroku a tím je propouštění,“ uvedl Šubrt.

Pro firmu je konto pracovní doby však přece jen poněkud riskantní, protože se může stát, že práce třeba nebude ani za půl roku, ani za rok, a zaměstnanci pak nebudou mít možnost dopracovat chybějící hodiny. „Zaměstnavatel jim to však i přesto bude povinen doplatit,“ vysvětlil liberecký odborář Milan Šubrt.