Cestu do galerie či zoologické zahrady zkomplikují také letos v létě obyvatelům a návštěvníkům Liberce tramvajové výluky. Stejně jako loni či předloni chystá liberecký dopravní podnik několikatýdenní opravy městské tramvajové tratě.

První z oprav je naplánována v oblouku na Soukenném náměstí. „Před dvěma lety jsme tam vyměnili jednu z kolejí, letos přijde na řadu druhá,“ vysvětlil provozně technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička. Nevzhledné panely se tam nahradí žulovou dlažbou.

Ve stejném termínu budou stavbaři opravovat také kolejový oblouk v Lidových sadech, konkrétně u restaurace Formanka. „Prostor tam připravíme i na možné budoucí zobousměrnění Riegrovy ulice pro automobily,“ doplnil Lavička.

Práce na obou místech začnou 14. července a potrvají zhruba do konce srpna. Přesný termín dokončení ale zatím není znám. Tramvaje na linkách 2 a 3 budou jezdit jen mezi Hanychovem a Rybníčkem. Místem, kde si cestující přestoupí na náhradní autobusy ve směru do centra a do Lidových sadů, bude nádraží.

Další, až čtrnáctidenní omezení si pak v září vyžádá výměna poškozených panelů na tramvajové trati v ulici 1. máje. Naopak na meziměstské trati z Liberce do Jablonce nad Nisou se letos žádná velká výluka neplánuje. Cestující se zde setkají pouze s dílčími výlukami v řádech několika dní.

Omezení v létě čekají i na cestující v městských autobusech, a to zejména na místech větších uzavírek, kterých je i letos v libereckých ulicích naplánováno mnoho. Dvě velké objížďky začnou už 14. května. Od tohoto dne autobusy neprojedou třeba ulicí Dr. Milady Horákové, která se začne opravovat v úseku od ulice Čechova po ulici U Potůčku.

„Linky 13, 20, 24, 26 a 60 ulici objedou přes Dobiášovu a Zelené Údolí,“ přiblížil dopravní ředitel podniku Oskar Zappe. Také zde není termín ukončení známý, předpokládá se ke konci července. V pondělí 14. května se přibližně na deset týdnů zavře také křižovatka ulic Uralská a Švermova na Františkově. „V tuto chvíli řešíme odklonové trasy linek 16 a 22,“ připomněl Zappe.

Další objížďky by pak už měly být časově méně náročné. Na Kunratické se v týdnu od 7. do 12. května uzavře ulice Hrubínova. „Linka 29 proto bude rozdělena na dvě části,“ řekl Zappe. První červnový den oproti tomu poprvé vyjedou meziměstské autobusy mezi Libercem a Jabloncem po nové silnici. Skončí tak několikaletá objížďka přes Vratislavice nad Nisou.