Nebezpečný pachatel se zbraní vnikl do jedné z univerzitních budov s cílem zranit co největší počet lidí. Takový je scénář taktického cvičení „AMOK“, které má všechny připravit na případný útok ozbrojených pachatelů. Cvičení nám přináší to, že si ověříme v praxi techniky, metody a taktiky, které trénujeme, jak budou fungovat v reálném prostředí, které pro policisty není známo. Ukázalo, že jsme schopni zasáhnout i v neznámém prostředí,“ informoval zástupce vedoucího na oddělení hlídkové služby v Liberci Josef Havelka. „Pohyb v budově je intuitivní a zákrok jako takový je rychlý. Největší prodleva bývá od začátku situace do zavolání na tísňovou linku. Posléze se koloběh rozjede a je to rychlé,“ upřesnil Havelka.

Během jízdy žena seřizovala zpětné zrcátko a vyjela mimo komunikaci.
Vesec: Řidička se věnovala zrcátku, skončila v příkopu a s pokutou

Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ke které došlo loni 21. prosince a vyžádala si 14 obětí a 25 zraněných, navždy změnila život vysokoškoláků. Právě tato událost vedla k otázce zabezpečení vysokých škol a Technická univerzita v Liberci není výjimkou. Ta poskytla k policejnímu cvičení na celý den univerzitní budovu „C“ ve Studentské ulici naproti rektorátu a jako dobrovolníci se ho zúčastňují desítky místních zaměstnanců, kteří jsou přímo v budově. Na stejný den bylo vyhlášené rektorské volno. „Cvičení nám přinese jednak to, že účastníci na vlastní kůži zakusí atmosféru krizové situace, a přínosem pro celou univerzitu budou zjištění, která z této akce vyplynou, a která zapracujeme do koordinačního plánu.

Nehoda vlak s dodávkou.
VIDEO: Vlak se střetl s dodávkou na přejezdu v Turnově, nehoda přerušila provoz

Nově také zajišťujeme bezpečnostní opatření při pořádání akcí s větším počtem osob. Základem je informování policie o konání akce s více účastníky,“ řekl Deníku mluvčí TUL Radek Pirkl.

V rámci Policie České republiky jsou zřízeny jednotky prvosledových hlídek a v rámci jejich úkolů je také cvičení provádění nácviku.

Jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce?

UTÍKEJ - pokud máte možnost využít únikovou cestu, utečte

VARUJ - varujte ostatní před vstupem do nebezpečné zóny, z bezpečí zavolejte pomoc na číslo 158

SCHOVEJ SE - pokud nemůžete utéct do bezpečí, je třeba najít místo kam se schovat

- zamkněte nebo zablokujte dveře, schovejte se za pevné předměty

- přepněte svůj telefon do tichého režimu, zůstaňte potichu

BOJUJ - pokud je váš život v přímém ohrožení, bojujte

Když na místo dorazí bezpečnostní složky

- zůstaňte v klidu a poslouchejte instrukce, ruce držte vždy ve viditelné pozici, vyvarujte se křiku a divoké gestikulaci, mějte na paměti, že pomoc zraněným je na cestě.

Tématem pátečního cvičení byla eliminace útoku nebezpečného pachatel. Podle krajského mluvčí policie Vojtěcha Robovského je velmi důležité, že mohou díky spolupráci s libereckou univerzitou provádět trénink prvosledových hlídek v reálných podmínkách. „Po oznámení z prostor budovy univerzity o tom, že došlo k útoku nebezpečného pachatele, operační středisko bezprostředně vyšle na místo nejbližší hlídky, které jsou proškoleny k eliminaci nebezpečného pachatele. Jsou většinou první na místě těchto závažných situací,“ podotkl Robovský.

Univerzita aktivně pracuje na zajištění bezpečnostních opatření, která by měla snížit či eliminovat potencionální hrozby. Jako nejzranitelnější místo se dá označit srdce kampusu na Univerzitním náměstí, kde se střetává hodně lidí, kteří se navzájem neznají. V reakci na prosincový útok v Praze liberecký rektor Miroslav Brzezina rozhodl o zavedení pozice manažerky pro bezpečnost měkkých cílů, kterou obsadila Martina Rygulová. Podle ní je důležité zajistit dostatečnou a pravidelnou informovanost lidí v oblasti bezpečnosti. Tak aby studenti, pedagogové a ostatní pracovníci či lidé na univerzitě věděli, co mají dělat v případě ohrožení, na koho a kam se obrátit, když mají obavy či strach o své nebo něčí bezpečí. V současné době přistoupili k dílčím opatřením, jež nevyžadují velké investice. „Jedním z nich je instalace bezpečnostních schránek s nouzovými klíči. Instalovali jsem je už v budově P v Komenského ulici a před prázdninami je ještě nainstalujeme v sídle ekonomické fakulty v budově H. V plánu jsou pak další budovy. Tyto schránky s klíčky slouží k tomu, aby se lidé mohli v případě nouze zamknout zevnitř v místnosti, jak doporučuje i policie,“ sdělila Rygulová.

Od nového roku univerzita úzce spolupracuje s Krajským ředitelstvím policie Libereckého kraje. V únoru ve dvou termínech proběhlo pro zaměstnance školení k bezpečnosti, následně si policisté z prvosledových hlídek obhlédli univerzitní objekty. „Strategické dokumenty jako bezpečnostní plán a koordinační plán a následná bezpečnostní opatření a koordinační tým budou definovány a realizovány až na základě doporučení vyplývajících z podrobné analýzy Ochrany měkkých cílů TUL, která je v přípravné fázi,“ nastínila další aktivity manažerka pro bezpečnost měkkých cílů.

Studenti i zaměstnanci univerzity mohou využít psychologické poradenství, které zde funguje od počátku 90. let minulého století díky Akademické poradně a centru podpory TUL. „Máme dvě psycholožky, které pro nás pracují externě. V případě zvýšeného zájmu jsme schopni kapacitu nasmlouvaného poradenství nebo i počet psychologů navýšit,“ podotkla vedoucí poradny Pospíšilová. Poradna již delší dobu plánuje zavést také psychoterapeutické služby pro studující, zaměstnance a zaměstnankyně TUL. „Psychoterapeutické poradenství jako novinku v nabízených službách naší Akademické poradny chceme spustit od září letošního roku. Nyní od května až do zimy proběhne série přednášek pro studenty a část z nich i pro zaměstnance na téma duševního zdraví a pohody ve škole a na pracovišti,“ dodal Pirkl.

Podobný zásah proběhl v první polovině dubna také na univerzitě v Pardubicích a posléze i v Ústí nad Labem.