Ne všechna agenda se ale přesunula, část úředníků zůstala na magistrátu, odkud se nové specializované pracoviště přesune během následujícího čtvrt roku.

Dávky pomoci v hmotné nouzi, tedy příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádné okamžité pomoci, dále příspěvek na péči a dávku osobám se zdravotním postižením nově vyplácí pracoviště libereckého úřadu práce na adrese Dr. Milady Horákové 580/7.

Část dávek zůstala na magistrátu

Jak ale potvrdila mluvčí libereckého magistrátu Pavlína Stránská, poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, vydávání karet sociálních systémů a rozhodování o příspěvku na péči stále přísluší Magistrátu města Liberec, tř. 1. máje 108 (bývalá budova URAN). Magistrát města Liberec bude také nadále rozhodovat o změně příjemce důchodu a vydávat parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.

Ředitelka Úřadu práce v Liberci Hana Polmová Deníku potvrdila, že dosud sem odtud přešlo 9 magistrátních úředníků, zbývajících 7 tak učiní během příštích měsíců. „Je v tom teď trošičku zmatek, zatím se přestěhovaly pouze dávky hmotné nouze, ale všude visí cedule a lidé jsou o změnách informováni,“ tvrdí ředitelka.

Jakmile bude transformace dokončena, měly by se všechny sociální dávky vyplácet právě na úřadu práce. To ale někteří lidé čekali již včera, během prvního pracovního dne roku 2012, odkdy zákon platí.

„Myslel jsem, že 1. ledna vešel v platnost a 2. ledna to bude běžet. Spletl jsem se, nic nefunguje,“ zlobil se osmdesátiletý důchodce Lubomír Čermák, který přišel na úřad práce podat přihlášku pro příspěvek na mobilitu. Právě tato agenda ale zůstává na magistrátu, kde navíc včera neúřadovali.
„Sám chodím o berlích a starám se o manželku, která je na vozíku. Nevím, proč musím o dávku znovu žádat. Teď se navíc ukazuje, že sem budu muset ve středu jít znovu,“ posteskl si senior.

Pokud by jeho žádost úřednice včas neodeslala, může o jednu dávku přijít. Vyplácejí se totiž zpětně a žádost je třeba v měsíci podat co nejdříve. „Jestli tam bude ve středu nával, tak nevím, co si počnu,“ komentoval situaci důchodce.

Úřady suplovaly roli státu

Systém, kdy úřady práce přebírají gesci sociálních odborů je ale podle oslovených odborníků v pořádku. Současný starosta Českého Dubu Jiří Miler, který v rozmezí let 2002 – 2006 zastával funkci krajského metodika rozvoje sociálních služeb si myslí, že oddělení výkonu veřejné správy od samosprávy je správný krok.

„Sociální úřady byly beztak jenom prodlouženou rukou státu a radnice suplovaly jeho činnost. Tento krok je tedy návratem do normálu,“ soudí Miler. Systém, kdy sociální dávky vyplácí pracovní úřad, může podle jeho slov vést ke zklidnění situace na radnicích, kde lidé viděli často cizí lidi, kteří ani nebyli z města, jak si chodí pro peníze. „Úředník měl pak často problém oddělit od sebe jednotlivé případy, neboť měl na starost i jiné věci. Pod úřadem práce se tato činnost sjednotí,“ myslí si starosta.