Od začátku července se v centru Liberce bourá. Na ploše mezi ulicemi Frýdlantskou a Pálkovou a vedle budovy Okresní správy sociálního zabezpečení roste nový několikapodlažní polyfunkční dům, jehož součástí by měly být luxusní byty i ordinace lékařů. Bagry na místě zatím bourají staré ruiny, a i když práce začaly teprve nedávno, podle stavebního plánu by měla stavba být dokončena už v příštím roce.

„Projekt Avicena Liberec nabídne dvě oddělené zóny. Jedna je plánována pro zdravotní využití jako centrum všeobecné zdravotní péče poskytované široké veřejnosti. Druhá je pak určena pro výstavbu bytů s vlastní přístupovou zónou," řekla Petra Elisová ze společnosti Vavřincův vrch a dodala, že by tak měla vzniknout moderní poliklinika s lékárnou, optikou a zdravou výživou.

Obchodní galerie, byty a ordinace

„V přízemí se bude nacházet obchodní galerie s centrální recepcí. Ordinace lékařů pak budou v jednotlivých patrech," vysvětlila Elisová. Podle jejích slov není zatím jasné, kteří lékaři by mohli do polyfunkčního domu přestěhovat svou ordinaci. „V současné době jednáme s několika specialisty," dodala. V budově by dle plánu měli působit praktičtí lékaři, rehabilitace, stomatologie, gynekologie, urologie a další specialisté.

V šestém patře pak bude vybudováno 10 luxusních bytů o rozloze 36 až 124 metrů čtverečních. Jejich cena se bude pohybovat od dvou do šesti milionů. Podle informací na webových stránkách firmy jsou zatím zarezervovány pouze dva byty.

Avicenna - stavební práce.

Nově vzniklá poliklinika nebude zdaleka jediným podobným zařízením v Liberci. Ve městě například funguje Podještědská poliklinika, která je po krajské nemocnici druhým největším zdravotnickým zařízením v Liberci. Volné prostory a lékařské ordinace jsou i tam. „Pronajmeme ordinaci v přízemí bez vybavení, zubní ordinaci kompletně vybavenou včetně RVG a nástrojů a ordinaci ve druhém patře bez vybavení," nabízí pronájem Podještědská klinika.

Vyvstává tak otázka, jestli nové prostory v centru města najdou uplatnění. „Jen aby nezůstal prázdný, jako ten polyfunkční dům v Liliové ulici. Byty by byly dobré, ale ty ordinace, zdravotní potřeby a lékárna? Těch tu je, myslím, už celkem dost. Jinak si myslím, že ten ošklivý kout zastavět je dobrý nápad," okomentovala stavbu Dagmar Strážnická na sociální síti.

Fakt, že dojde k zastavení nevzhledného koutu v centru města, je společně blízký několika lidem, kterých se zeptal Deník na názor. „Náhodou super nápad, bytů s bezplatným parkováním v centru moc není. Navíc se mi líbí i samotná budova, hezky dotvoří tu dolní část města. Zatím tam je jen nevzhledné parkoviště a zarostlá zeď," řekla Petra Hónová.

Podle Elisové ze společnosti Vavřincův vrch dostala společnost od města jednu podmínku. Musí zrenovovat ulici Stará Sokolská, která byla využívána především jako parkoviště, ale v budoucnu by měla sloužit jako napojení na nový kruhový objezd.