Čtyři roky majitel jedné z nejstarších dochovaných libereckých památek sliboval, že na místě po dokončení nutných oprav vznikne restaurace. Nebo spíš staročeská hospoda.

A teď je všechno jinak. V domě U Zeleného stromu otevřel zastavárnu zlata. Vlastník objektu Daniel Čihula není na svém mobilním telefonu k dosažení, a tak se Deníku nepodařilo získat jeho vyjádření.

„Opravy zlatých a stříbrných šperků, výkup zlata, prodej zlata, novoborské sklo,“ hlásá reklama umístěná na architektonicky ceněném domě. Památkáři, kteří na průběh několik let trvající rekonstrukce domu dohlíželi, s jeho využitím nic nenadělají. „My nikomu nemůžeme přikázat, co si ve svém domě bude provozovat. O využití nám nešlo, jen jsme dohlíželi, aby se nějak nezměnila památková hodnota objektu,“ říká Jiří Křížek z Národního památkového ústavu v Liberci.

K samotné rekonstrukci však mají památkáři mnoho námitek. Vlastník si totiž podle nich většinu stavebních úprav udělal bez jejich souhlasu. „Dělal to bohužel v rozporu s povoleními. Prostě nešťastná realizace, kdy si vlastník dělal, co chtěl, bez ohledu na naše doporučení,“ podotýká Jiří Křížek. Nejstrašnějším případem podle něj bylo restaurování umělecké výzdoby fasády domu.

„Byly tam velmi cenné kamenné reliéfy Panny Marie a byl tam obraz na plechu, který zmizel úplně. Místo toho je tam jakýsi podivný novotvar. Také došlo kompletně k odstranění malířských prvků na sochařské výzdobě domu“ vyjmenovává památkář hříchy majitele.

Přesto oceňuje fakt, že se především díky Danielu Čihulovi povedlo dům zachránit. „Velmi si toho ceníme, to je pravda. Ale bohužel spousta prvků při té obnově zanikla. My nechceme majiteli komplikovat už tak těžkou situaci, proto jsme se ho snažili přesvědčit, aby práce, které realizoval bez povolení, zpětně legalizoval,“ říká Křížek.

Přesvědčování ale nebylo úspěšné, majitel neprojevil ochotu. Památkáři tak podali podnět magistrátu, který má pravomoci vlastníka za špatně provedenou rekonstrukci postihnout. Opravu klasicistního domu z roku 1787 provázely velké komplikace už od zahájení rekonstrukce v červenci 2006. Původní vlastník, společnost Amadeus Real, ji měl dokončit již tehdy na podzim, souběžně s otevřením sousedního obchodního domu Delta.

Opravy se však pozdržely v důsledku problémů se statikou. Poté dům v tichosti změnil majitele, kterým se stal právě Daniel Čihula. Deník se s Čihulou spojil naposledy na začátku loňského května. Tehdy byl majitel objektu plný jistoty. „Od osmého nebo devátého měsíce tohoto roku bude dům kompletně v provozu, včetně restaurace,“ tvrdil tehdy redaktorům Deníku.