V lednicích krevní banky mají mezi osmi sty až tisícem krevních konzerv. Na požádání je posílají i do nemocnic v okolí a pomáhají tím zachránit životy. Řeč je o transfuzním oddělení Krajské nemocnice v Liberci, které si spolu se svými bezpříspěvkovými dárci v sobotu připomene Světový Den dárcovství krve. „U nás máme v současné době kolem 7900 bezpříspěvkových dárců krve. Aktivních je z tohoto počtu asi 6 500. Loni jsme v registru přivítali 518 prvodárců, což není vůbec špatné číslo. Jejich počet neklesá," řekla primářka transfuzního oddělení liberecké nemocnice Renata Procházková.

Noví dárci jsou potřeba pořád

V transfuzním oddělení odeberou ročně zhruba osm tisíckrát plnou krev, která se dále zpracovává. Dalších pět tisíc odběrů je na krevních separátorech, kde se z ní odebírají jednotlivé složky. Nejčastěji plazma, ale také červené krvinky nebo destičky. „Počet dárců v současné době celkem vyhovuje, ale je samozřejmě důležité neustále přibírat nové. Věková hranice pro dárcovství je totiž 60 let, takže řada dárců nám z registru po dovršení tohoto věku odchází," poznamenala Procházková.
Problém také nastává během letních měsíců, kdy se vyplácí mít dárců co nejvíce. „Řada lidí nechce v létě přijít nebo odjíždějí na dovolenou do zemí, které jsou na speciální epidemiologické mapě. To jsou země, ze kterých když přijedou, nemohou měsíc nebo 
i půl roku krev darovat," vysvětlila. Měsíční stop mají kvůli hrozbě takzvané západonilské horečky například ti, kteří cestují do Středomoří nebo na Balkán.

Na dva motorkáře autobus a půl dárců

Pro libereckou nemocnici 
s řadou specializovaných center je transfuzní oddělení klíčové. „Měli jsme tu případ dvou motorkářů, kteří havarovali v libereckém tunelu. Jen na ně bylo zapotřebí 15 litrů krve. Ty získáme zhruba od 60 dárců, tedy asi autobusu a půl lidí," podotkla Procházková. I v takových případech se velká krevní banka hodí.

Liberecká stanice patří k moderním. „Vývoj jde kupředu i u nás, děláme věci, které jsme si nedokázali před lety ani představit. Pořád se ale neobejdeme bez toho základního. Dárců. A těm bychom chtěli u příležitosti Dne dárcovství poděkovat," uvedla primářka.
I s ohledem na to, že řada 
z nich má darování ztížené. „Ze zákona mají dárci v den odběru nárok na volno, ale množí se případy, kdy to zaměstnavatel prostě neakceptuje," vysvětlila staniční sestra oddělení Valerie Fojtová.