Ve sportovní hale se pak pod vedením zkušených instruktorů učily, jak se vypořádat s neodbytným nápadníkem nebo jak se ubránit domácímu násilí.

„Seminář je součástí projektu Nenechte si ubližovat, který pořádá Krav Maga Global a Avon proti domácímu násilí. Cílem projektu je zvýšit bezpečnost žen a dětí, upozornit na problematiku násilí, nabídnout informace, pomoc a řešení," řekl instruktor Pavel Fill, který přítomné ženy seznamoval s technikami sebeobrany vycházející z Krav Maga neboli oficiálního bojového a taktického systému izraelské armády.

KURZ SEBEOBRANY se v Liberci konal pod záštitou projektu NENECHTE SI UBLIŽOVAT v den oslav Mezinárodního dne žen.

Neohrožené ženy

Mezinárodní den žen nebyl pro konání semináře sebeobrany vybrán náhodně. Právě při oslavách, kde se pije alkohol, dochází nejčastěji k nepříjemnému obtěžování žen ze strany mužů.

V Liberci se odvážné ženy mimo jiné učily, jak se pohybovat ve stísněných prostorách klubů a diskoték, co dělat, když se je někdo pokusí někam zatáhnout (například na toaletu) nebo jak se vyrovnat se situací, když žena/dívka opouští klub a agresor jde za ní. Při tréninku se nezapomínalo ani na domácí násilí, které je v současné době velmi častým problémem v partnerských vztazích. Podle studie organizace proFem z roku 2012 čelilo v České republice nějaké formě domácího násilí 40 procent žen.

„S bývalým přítelem jsem se cítila ohrožená, proto bych se chtěla naučit účinně bránit. Na kurz sebeobrany jsem se chystala už dlouho, ale teprve teď jsem našla čas. Fakt, že se dnes slaví MDŽ, jsem si ani neuvědomila," řekla dvaadvacetiletá Paulina Mazur z Jablonce nad Nisou.

Cítím se bezpečněji, když vím, co dělat

Po krátkém informativním úvodu a rozcvičce se všechny účastnice rozdělily do dvojic a mohl začít praktický trénink. Nejprve zkoušely, jak velkou sílou dokážou udeřit protivníka, pak zpřesňovaly údery a nakonec zvyšovaly kadenci. Chvílemi to vypadalo, jako když spolu protivníci tančí. Ale zdání klame. Krav Maga je velmi účinná bojová technika. Podle instruktorů je důležité, aby žena věděla, jak zareagovat a kam udeřit. Nejlepší je udeřit protivníka do tváře, hrudníku nebo mezi nohy.

Pro některé účastnice byla motivací pro absolvování kurzu vlastní nepříjemná zkušenost, pro jiné pak strach z toho, co by se mohlo stát, kdyby se ocitly v noci samy tváří v tvář útočníkovi.

„Večer je to ve městě čím dál horší. Na kurzy chodím už rok, abych dokázala na případný útok zareagovat," svěřila se účastnice z Jablonného v Podještědí, se kterou do Liberce dorazilo dalších pět kamarádek. Všechny do jedné pak potvrdily, že když někam vyrazí i s kolegyní, která už základy sebeobrany má, cítí se mnohem bezpečněji.

KURZ SEBEOBRANY se v Liberci konal pod záštitou projektu NENECHTE SI UBLIŽOVAT v den oslav Mezinárodního dne žen.

Dárek, který nezvadne

Ženy, které v sobotu dorazily na kurz sebeobrany, si tak k Mezináronímu dnu žen daly samy sobě dárek.

Dárek, který jim za tři dny nezvadne jako karafiát, ale naopak jim vydrží celý život, posílí jejich sebevědomí a ještě jim někdy v budoucnu může zachránit život.