Žádné zbytečné poklonkování, žádné sladké řeči ministryně Karla Šlechtová si evidentně na nic takového nepotrpí. Dala to najevo i při včerejší návštěvě libereckého okresu. Ministerské návštěvy jsou často trpěnou, nic neřešící formalitou Šlechtová ale přijela do Liberce dobře připravená. Na její návštěvu patrně dlouho nezapomene primátor Liberce Tibor Batthyány.

Zatímco obvykle si představitelé obcí stěžují ministrům, co je pálí a co by chtěli změnit, v Liberci se naopak ministryně pustila do vedení města. „De facto na nás nenechala nit suchou, velmi rázně nám dala najevo, že naše příprava Integrovaného plánu rozvoje území Liberec Jablonec nad Nisou je velmi špatná a že se tím dostáváme do velikých problémů," přiznal primátor Tibor Batthyány.

„Jestli si někdo myslí, že nám ten dokument přiveze do Prahy 28. března a bude se tvářit, že na schválení jsou ještě dva dny, tak je na omylu." ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

„Je škoda, že u jednání s paní ministryní nebyl náměstek pro rozvoj Jan Korytář, který má přípravu tohoto dokumentu na starosti, ale má dovolenou. Nicméně, paní ministryně nám vytkla nejen veliký časový skluz, ale také to, že materiál je nedostatečně připravený. V podstatě jsme teď těsně před jeho zatracením, protože paní ministryně dala velmi jasně najevo, že v podobě, v jaké ten materiál je, ho v žádném případě nepodepíše," dodal Batthyány.

Podle Šlechtové je špatná celá strategie plánu rozvoje Liberce a Jablonce. „IPRÚ není jen zásobník projektů, které se tu dají realizovat.Ty projekty musí být navzájem provázené a musí mít skutečně pozitivní dopad na rozvoj tohoto území. A nejde jen o rozvoj Liberce a Jablonce, ale dalších osmdesáti obcí, které tu jsou. To budeme na ministerstvu v každém případě posuzovat, protože ručíme za kvalitu celého projektu. Je to nejklíčovější nástroj pro rozvoj tohoto území a podle toho se k němu musí přistupovat," uvedla ministryně Šlechtová.

Podle Batthyányho už mnoho času na předělání nezbývá. Ministerstvo sice stanovilo jako termín schválení plánu územního rozvoje březen 2016, tím se ale město nemůže nechat uchlácholit.

Karla Šlechtová (ANO) při prohlídce hasičské zbrojnice v Krásné Studánce.

„Jestli si někdo myslí, že nám ten dokument přiveze do Prahy 28. března a bude se tvářit, že na schválení jsou ještě dva dny, tak je na omylu. To nepodepíšu. Ten dokument musíme mít na ministerstvu dlouho předtím, abychom ho mohli patřičně posoudit," poukázala na časovou tíseň Šlechtová.

Ministryně Šlechtová navštívila také hasiče v Krásné Studánce

Kromě liberecké radnice navštívila Šlechtová i hasičskou zbrojnici v Krásné Studánce. Tamní sbor dobrovolných hasičů využívá peníze z česko-saského fondu, pořídil za ně novou cisternu a opravil zbrojnici.

„Větší využívání peněz z těchto přeshraničních fondů je přesně to, co chci, aby se víc podporovalo," uvedla Šlechtová. „V minulosti tomu dělalo ministerstvo pro místní rozvoj velmi malou propagaci, přitom to je velmi dobrý nástroj k tomu, jak sem do příhraničí přivést peníze a něco smysluplného tu za ně udělat. Ráda bych zamezila tomu, aby se tu vyrojily tisíce neziskových organizací, které vznikly jen za účelem vytažení peněz z Evropské unie. Naopak sdružení jako hasiči, horská služba a podobně, to jsou organizace, které musí být víc podporovány," dodala ministryně pro místní rozvoj.

Hasiči z Krásné Studánky tak ministryni představili i svůj plán nové hasičárny. „Už máme vizualizaci, peníze chceme opět z česko-saského fondu. Stávající hasičárna je malá, domek je starý, nejsou tu ani pořádné šatny a garáže pro auta. Když projekt vyjde, můžeme mít na podzim 2017 hotovo," říká velitel SDH Josef Hazi.

Spolu s kolegy se pak shoduje v tom, že evropské fondy jsou dobrá věc, jen jejich nastavení je někdy zvláštní. „Chtěli jsme do toho minulého projektu dát i požadavek na čtyři dýchací přístroje, ale to nám odmítli. Ale peníze na občerstvení na společnou akci s německými hasiči nám dali. Což je sice fajn, ale raději bychom uvítali ty dýchací přístroje," poukazuje na záludnosti evropských fondů Hazi.

Šlechtová také přislíbila hejtmanovi Martinu Půtovi, že Liberecký kraj dostane 400 milionů Kč na opravy silnic po povodních z roku 2010. Zatím veškeré opravy hradí kraj sám, i přesto, že ministerstvo pro místní rozvoj na ně vyčlenilo už v roce 2013 peníze. Podmínkou ale podle Šlechtové je, že opravy silnic musí být kompletně hotové do října letošního roku. Jde hlavně o Novou Ves, Raspenavu a Andělskou Horu, které se stále ještě opravují.