Jiří Křivanec, vedoucí krajského zastupitelství, který Bašného odvolal, jej odmítl dosadit zpět. Sám tak ve své funkci kvůli tomu skončil, ministr odvolal jeho.

Ministr v úterý zveřejnil závěry inspekce, která zkoumala okolnosti odvolání Adama Bašného. Ze závěrů vyplývá, že důvody pro odvolání JUDr. Bašného byly neadekvátní. „Po důkladném prostudování všech materiálů jsem došel k závěru, že JUDr. Bašný by se měl vrátit do čela liberecké pobočky. Adam Bašný plnil své povinnosti svědomitě, věcné důvody k jeho odvolání chybí. Proto jsem JUDr. Křivancovi nabídl dvě alternativy řešení,“ říká Jiří Pospíšil.

Jednou z variant bylo, že Křivanec znovu Bašného jmenuje do funkce, to však Jiří Křivanec odmítl. „V důsledku toho se ministr rozhodl pro druhou možnost, kterou bylo odvolání JUDr. Křivance z postu šéfa Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem,“ uvedla v tiskové zprávě Veronika Ludvíková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Jak dále dodala, ministr požádá vrchní státní zastupitelství, aby na uvolněné místo navrhlo nástupce, který nabídne odpovídající a transparentní řešení v otázce JUDr. Bašného. Jiří Křivanec opustil svou funkci k včerejšímu dni. Odvolání Bašného se nelíbilo ani společnosti Transparency International – Česká republika (TIC). „TIC je vážně znepokojena systematickými útoky na samou podstatu nezávislého vyšetřování trestné činnosti,“ uvedl David Ondráčka, ředitel TIC.

Oficiálním zdůvodněním odvolání bylo jeho kritické vyjádření k postupu státního zastupitelství v kauze Čunek, které pronesl na konferenci TIC k důvěryhodnosti justice. Podle jeho vyjádření okolnosti odvolání státního zástupce Bašného působivě ilustrují poměry na státním zastupitelství. „Podle nás není možné trestat státní zástupce za kritický názor, který navíc sdílí zástupci dalších justičních profesí, například soudců,“ dodal Ondráčka.