Velký rozruch mezi starosty malých obcí vzbudil plán ministerstva vnitra zrušit zhruba třetinu matričních úřadů v zemi. Resort argumentoval finanční úsporou, Osečná měla být jednou z 445 obcí ze současných 1229, která by o matriku přišla.

Po nátlaku a množství kritiky vláda nakonec záměr přehodnotila. „Se zástupci obcí jsme došli k přijatelnému kompromisu. Sama obec rozhodne, zda se jí matrika vyplatí, či nikoliv,“ uvedl ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Změní se pouze financování matričních úřadů, stát už je nebude dotovat paušálně, nýbrž za každý úkon zvlášť.

Dosud stát na jeden úkon přispíval různě. Vytíženým matrikám jen 230 korun, těm méně vytíženým třeba i 113 tisíc. „Dle nového návrhu by se částky měly pohybovat v rozmezí 600 až 800 korun za zápis narození, 1700 až 2000 korun za zápis úmrtí a 3500 až 4000 korun za zápis uzavření manželství nebo partnerství,“ popsala mluvčí ministerstva Marika Vitnerová. Jak přesně se nový způsob financování dotkne Osečné, ještě starosta Hauzer propočítané nemá.

Jisté ale je, že v tomto tisícovém městě matriku zachovají. „Pro občany by zrušení bylo špatné, navíc by všechny úkony musela řešit chudák paní matrikářka v Českém Dubu,“ potvrdil Hauzer. Jen na letošek už má v Osečné zarezervováno termín devětadvacet novomanželských párů.

Podobně na tom jsou Příšovice, také tady měla podle ministerských plánů matrikářka skončit. „Letos máme naplánováno již padesát matričních událostí, pozorujeme nárůst svateb, hlavně díky blízkému zámku ve Svijanech či statku ve Střížovicích,“ vysvětlil starosta Příšovic František Drbohlav.

Zachování matriky v Příšovicích ulehčí sousednímu městskému úřadu v Turnově. Ministerstvo v okrese Liberec plánovalo zrušit také matriky v Jindřichovicích pod Smrkem a v Křižanech. Zrušit se měly všechny matriky, na kterých bylo podle dostupných dat z let 2014–2016 uskutečněno méně než dvacet zápisů ročně. Proti návrhu se postavila Asociace krajů i Svaz měst a obcí.

Svůj protest před úřadem vlády uspořádalo také Sdružení místních samospráv, a to už v době, kdy bylo jasné, že ministerstvo svůj původní plán přehodnotilo. Sdružení se nelíbí, že budou někteří starostové muset na matriky doplácet. „Budeme dále jednat, aby malé obce nebyly donuceny veřejné služby pro své občany doplácet na úkor jiných potřebných částí svých rozpočtů. Doplácet na matriky by kromě pošt, obchodů a dalších služeb byl jen další ekonomický nástroj pro odliv veřejných služeb z venkova,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák.