Vloni nebo předloni jsem potkala na Veletrhu dětské knihy v Liberci dívenku, která si nenesla knížku z veletrhu, ale naopak na veletrh. Ačkoliv se šla se svou třídou podívat na novinky ze světa dětské literatury, od rozečtené knihy se nemohla odtrhnout. Vzala ji v tašce s sebou, aby se do ní mohla ponořit, kdykoli by jí vyšla chvilka.

Tento rok liberecké výstaviště osiří

Letos podobně nadšené dětské čtenáře na libereckém Výstavišti nepotkáte. Veletrh dětské knihy, který se měl konat od 19. do 21. dubna už podesáté, organizátoři na poslední chvíli odpískali.

Nepodařilo se jim získat od ministerstva kultury dost peněz. Informaci přinesla jako první liberecká příloha Mladé fronty Dnes.

„Před několika dny jsme dostali dopis od nové ministryně kultury, že veletrhy jsou ziskovou podnikatelskou aktivitou. A ty ministerstvo nepodporuje. Asi neměla o naší akci správné informace,“ uvedla Dagmar Helšusová, předsedkyně Sdružení pro veletrhy dětské knihy.

Možná veletrh přejmenují

Jak zdůraznila Dagmar Helšusová, hlavní náplní veletrhu nikdy nebyl prodej a nákup knih. Liberecké výstaviště patřilo každý rok setkáním dětí s autory a ilustrátory, interaktivním dílnám nebo také předčítáním.

„Veletrh jsme pořádali proto, abychom přitáhli děti ke knížkám, abychom jim ukázali, jaká kouzla, jaké přednosti má literatura ve srovnání třeba s hraním na počítači. Proto měl veletrh tak bohatý program. Děti také třeba vstupovaly do příběhů,“ podotkla předsedkyně sdružení. „Možná, kdybychom se nejmenovali veletrh, ale festival, že by nám peníze ministerstvo dalo. Asi akci pro příští rok přejmenujeme,“ doplnila.

Knihu pro nevidomé ale křtít budou

Sdružení žádalo na veletrh dva miliony korun. „Chtěli extrémně vysokou částku, nakonec dostali dost peněz na to, abychom to podpořili. Tuším, že to bylo 400 tisíc, možná i více,“ řekla Mf Dnes mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Dagmar Helšusová ale o žádné sumě od ministerstva neví, dosud prý žádné peníze sdružení nepřišly. „Město Liberec nám dalo 100 tisíc. Nominace nejlépe ilustrovaných knih na ocenění Zlatá stuha uskutečníme. Pokřtíme i další zvukovou knihu pro nevidomé. K tomu zřejmě uděláme 4. června jednodenní Svátek dětské knihy,“ doplnila.

Třídenní veletrh patřil k nejúspěšnějším akcím v regionu. Každý rok jej navštívilo 10 tisíc lidí, z toho 8 tisíc dětí.