Senioři v malých obcích v okolí Liberce se děsí budoucnosti. Ministerstvo práce je straší vidinou, že by své důchody nedostali nikde jinde než u bankomatu.
Největším problémem bude pro mnoho starších lidí cesta k bankomatu. „U nás v domově důchodců zavládlo doslova zděšení. Bankomat ve městě sice je, ale ta cesta k němu… To bychom museli v zimě třeba na náledí. Taky se bojím, že by mě ve městě mohli okrást. Byla jsem zvyklá, že mi důchod chodil až k posteli,“ svěřila se se svými obavami důchodkyně z Liberce Marie Semínová.

Důchodci z vesnic se mají na co těšit

Horší vyhlídky mají senioři na vesnicích, kde chybí bankomaty. Pokud tam nebudou přístroje nově nainstalovány, nastává pro ty méně pohyblivé problém, jak se k nejbližšímu bankomatu dostat.

Bankomat zatím nemají třeba v Jindřichovicích pod Smrkem. „Nejbližší jsou v Novém Městě pod Smrkem a ve Frýdlantě. Zatím tam vlaky jezdí, protože se nám tento rok podařilo odolat tlakům na rušení regionálních tratí. Jak to ale bude příští rok, to zatím nevíme,“ popsal starosta Jindřichovic Pavel Novotný tamní situaci. Zdůraznil také, že by šlo o další nesmyslné omezení poštovních služeb.

Lépe na tom nebudou ani důchodci v Křižanech. „Bankomat nemáme, lidé by museli jezdit do Stráže pod Ralskem nebo až do Jablonného v Podještědí. Dopravní spojení do těchto obcí je však špatné. Pokud se záměr vybírání důchodů v bankomatech stane realitou, bude to pro takové obce, jako jsou Křižany, mínus,“ řekl na účet plánované změny starosta Křižan Václav Honsejk.

S novinkou nesouhlasí ani starosta Bílého Kostela nad Nisou Jiří Formánek. „Pro místní důchodce by to znamenalo dojíždění do Chrastavy jen kvůli výběru peněz z bankomatu,“ řekl Formánek. Bankomat totiž Bílý Kostel nad Nisou nemá, na rozdíl od pošty. „Zhruba před měsícem jsme měli radost z toho, že se nám sem vrátila kamenná poštovní pobočka. Vydobyli jsme si ji zpět, byl to husarský kousek,“ pochlubil se starosta.

Senioři z Lázní Libverda jsou zatím uklidňováni. Starosta Jan Pospíšil věří, že nic není ještě rozhodnuto. „Posílal jsem kvůli tomu dotaz na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Z odpovědi vyplynulo, že jde zatím jen o návrh, který nemusí projít. Takže své důchodce uklidňuji tím, že ještě není nic nezvratně dáno,“ uvedl Pospíšil.

Peníze domů? Už jen za příplatek

Ministerstvo nevyvrací, že otázek je ohledně plánované novinky hodně. „Neumím říci, zda se kvůli změně budou stavět nové bankomaty. Pokud však někde možnost výběru nebude, chtěli bychom zachovat službu doručování peněz až domů k lidem. Byť si za ni budou muset zájemci připlatit,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Viktorie Plívová.

Částka za takovou službu by neměla být nijak závratná. „Bude to určitě v řádech korun,“ upřesnila mluvčí sumu, kterou bude stát dnešní standardní postup. Návrh musí ještě projednat vláda a parlament.

Autor: Kateřina Vodičková