Divize Česká Mincovna, která byla částí gigantického podniku Jablonex Group, se stává minulostí. Vznikla akciová společnost Česká Mincovna, která je určena k prodeji.

Jen v loňském roce měla Divize Česká Mincovna z tržby 460 milionů zisk ve výši 60 milionů korun. Letos jsou odhady ještě vyšší. Pro zájemce jde o dobrou investici.

„Nejprve však ekonomickou rozvahu zpracuje soudní znalec,“ potvrdil Miroslav Jotov, předseda představenstva a. s. Česká Mincovna. Teprve pak bude jasná cena, za níž je firma ke koupi.

Nová společnost bude zapsána v obchodním rejstříku během týdne. Fakticky bude jako akciovka fungovat od 1. srpna, stoprocentním vlastníkem bude Jablonex Group.

Ve světě má v mincovnách stát podíl

Oproti praxi ve světě nemá v jablonecké mincovně stát podíl a prostřednictvím České národní banky do budoucího kontraktu nevstoupí. „Pokud bychom chtěli vlastní mincovnu, tak bychom si ji před šestnácti lety založili,“ konstatoval Leopold Surga, náměstek ředitele sekce peněžní a platebního styku ČNB.

Podle Jotova mezi zájemci nebude ani žádný z majoritních vlastníků Jablonex Group či majitelů firem podnikajících v bižuterním a sklářském průmyslu.

Panují bezpečnostní opatření

O lukrativní výrobu medailí a mincí s vidinou možné ražby eura po vstupu na jednotný trh se nemůže zajímat každý. Podle ředitele Jana Vízka má výroba peněz stejnou ochranu jako výroba jedů a zbraní. „Nemůžeme sem pustit kohokoliv a dát mu nahlížet do dokumentů,“ uvedl Vízek.

„Nejde o standardní výběrové řízení, ale přímé oslovení věrohodných kupců,“ uvedl Jotov. Prodej České Mincovny svěřili exkluzivně Patria Finance, jejímž prostřednictvím dostaly nabídku některé mincovny z eurozóny, ale i kanadská a americká. Oslovili i silné finanční subjekty.

Pro Českou národní banku je podstatné, aby byl nový majitel stabilní. „Ale především při plnění závazků zabezpečil požadované ceny a kvalitu ražby,“ konstatoval Surga.

Rozhodující není jen cena

Možnost přestěhovat provoz České Mincovny z Jablonce označil Jotov za nereálný. Vystavět znovu z tun betonu trezorově zabezpečenou výrobu by bylo příliš nákladné.

Českou Mincovnu založili 1. července před šestnácti lety. Razí zde oběživo pro ČNB a také její pamětní stříbrné a zlaté mince. Česká Mincovna sama nejen emituje pamětní medaile i z drahých kovů, investiční zlaté, stříbrné a platinové medaile, ale razí i oběživo pro jiné státy. Zaměstnává zhruba šedesát lidí.