Pivní soutěže, studentské hudební kapely a mnoho zábavy. To vše provázelo návštěvníky Open Air Show v areálu vysokoškolských kolejí v Harcově.

V rámci Českých akademických her se tam konal doprovodný program, který hostil zajímavé osobnosti. Ve čtvrtek například nejlepšího výčepního z roku 2011 Jaroslava Učíka, který předvedl, jak správně načepovat pivní půllitr. Natočit si vlastní pivo využilo několik zájemců, mezi kterými nechyběla ani akrobatická lyžařka Nikola Sudová či bronzový olympionik Jiří Magál. „Nejdůležitější je mít vychlazenou skleničku," vysvětlil hned v úvodu mistr výčepní.

Pivní věda

VÝČEPNÍ ROKU JAROSLAV UČÍK zájemcům radil, jak si správně mají načepovat pivo.O tom, že čepování piva je tak trochu věda, svědčí fakt, že existuje hned několik druhů. „Mezi méně známé patří například čochtan, který nemá žádnou pěnu. Pravým opakem je mlíko, které se skládá převážně z pěny, a šnyt, kde se čepování rozdělí na tři části," prozradil návštěvníkům Jaroslav Učík. Nositel titulu mistr výčepní se „pivní vědě" věnuje už dvanáct let. A o zkušenosti se rád podělí.

„Moc mě potěšilo, že si každý mohl natočit vlastní půllitr za asistence mistra výčepního. Vyzkoušela jsem to úplně poprvé," radovala se Michaela Burgrová, jedna z návštěvnic.

Návštěvníci se také mohli zúčastnit několika dalších soutěží, ve kterých měli možnost vyhrát hodnotné ceny. Soutěže v hodu pivem se zúčastnilo přes tři sta účastníků, z toho bylo 78 žen a 267 mužů. V hodu pivním sudem vyhrál Robert Belza, který hodil přes osm metrů.

„Do soutěže jsem šel hlavně z hecu, o to víc mě výhra kartonu piv potěšila," svěřil se Deníku.

Po pivní show a soutěžích byla pro diváky nachystána vystoupení studentských kapel. Večer doslova roztančili všechny účastníky svým pojetím reggae muzikanti kapely PUB Animals,

České akademické hry se konaly už po třinácté. Zúčastnilo se jich několik set mladých sportovců ze všech českých vysokých škol.

Martin Bláha