„Proputinovská orientace, a legalizace mafiánských praktik, jsou už podle mě za hranou. Nechci, aby naše děti měly fotku tohoto zločince ve třídách před sebou.“ Tak zněla část výzvy, kterou na svém Facebooku uveřejnil radní Olomouckého kraje pro školství Aleš Jakubec. V ní požádal ředitele škol v kraji, aby sundali obrazy současné hlavy státu. V reakci na to Deník oslovil ředitele základních a středních škol z regionu, zda v učebnách visí portrét prezidenta Miloše Zemana, případně zda se téma jeho sejmutí na jejich škole řešilo. 

Náměstku hejtmana pro školství Danu Ramzerovi přijde výzva laciná a rozhodně nemá v plánu něco takového iniciovat. „Nikdy jsem nepřipustil a ani nepřipustím, aby cokoli, co souvisí se současným panem prezidentem, ovlivňovalo dění nejen v kraji, ale ani ve Frýdlantu, kde jsem dříve starostoval. A na tom se nic nezměnilo,“ svěřil se Ramzer.

Ředitel Základní školy Partyzánská v České Lípě osobně nepovažuje za vhodné a potřebné vyjadřovat se k aktuální mezinárodní situaci tím, že se budou sundávat obrazy, přejmenovávat ulice či podobně demonstrovat všeobecný nesouhlas s agresí Ruska proti Ukrajině. „To bych za chvíli žákům zatajil, že Čelakovský napsal Ohlas písní ruských či vynechal Gogolova Revizora z témat četby,“ zamyslel se Karel Minařík.

Souhlasí ale s tím, že český prezident opakovaně svými činy popírá principy demokracie a svým jednáním společnost rozděluje. „Kladu na prezidenta republiky vysoké morální nároky, kterým ten současný nevyhovuje,“ zdůraznil a dodal, že obraz současného prezidenta ve škole nikdy vyvěšený neměli. Podobnou potřebu necítili ani v budově Základní školy 5. května v Liberci, kde jeho obraz jako symbol ve třídách nevisí od Zemanova prvního zvolení prezidentem.

MHD Liberec, ilustrační foto.
Kraj změnil pravidla jízdy zdarma pro Ukrajince. Vztahuje se jen na uprchlíky

Podle ředitele českolipské ZŠ 28. října je způsob, jakým současná hlava státu vykonává svůj úřad, více než ostudný. Přesto s výzvou nesouhlasí. „Ředitelé škol by neměli na pokyn shora sundávat či dávat zpět obrazy státníků. Školy mají být z principu apolitické,“ vysvětlil svůj postoj Libor Šmejda. „Pedagogičtí pracovníci jistě mají mnoho možností, jak dát žákům a studentům najevo svůj názor, debatovat s nimi a kultivovat jejich mínění,“ dodal.

Podobný postoj o apolitičnosti zaujal i ředitel Střední průmyslové školy v České Lípě Petr Veselý. „U nás by nebylo co sundávat,“ podotkl. Obraz současného prezidenta nevisí například ani ve třídách Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Jeronýmova v Liberci.