Veřejné rozdávání jídla proběhne dnes od 17 hodin odpoledne v Liberci na Soukenném náměstí . Akci zajišťuje mezinárodní iniciativa Jídlo místo zbraní (Food Not Bombs), jejíž myšlenkovou podstatou je poukázat na rozpor mezi globálními výdaji na zbrojení a současnou chudobou. Ve svém programu se snaží zabránit rostoucímu plýtvání potravinami a usiluje o to, aby se stravování obešlo bez produktů živočišného původu.

Čtvrtina jídla je zničena

Albi, jeden z aktivistů liberecké skupiny, to komentuje takto: „I když sami sebe nazýváme Homo sapiens - člověk moudrý, přesto až čtvrtina produkce potravin je záměrně znehodnocena, přičemž miliony lidí na planetě stále hladoví."

Zdroje pro výživu jednoho člověka masem přitom stačí až pro čtyřicet lidí přijímajících pouze rostlinnou potravu.

Základ jídla pro páteční rozdávání tentokrát nebude tvořen přebytečnými potravinami, kuchaři však při jeho přípravě budou dbát, aby se obešlo bez produktů živočišného původu. „Nehodláme podporovat nesmyslné týrání a vybíjení živých tvorů za účelem získání potravy. Vegansky se dá dnes stravovat již zcela bez problémů, takže nevidím důvod, proč tak nečinit," dodává Albi.

Vše platí ze svého

Iniciativa je tvořena dobrovolníky, kterým není lhostejný osud lidí bez pravidelného přístupu k základním životním prostředkům. V počátcích své aktivity v Liberci zatím nemají sponzora a jídlo platí ze svých kapes. V plánu mají pořádání benefičních akcí (koncerty, tomboly), které by měly pomoci získat prostředky na suroviny pro přípravu jídel. „Vítáme také jakékoli dary, v zimě se hodí třeba teplé oblečení," dodal pořadatel.