Ne vždy bývají ministerské návštěvy tak vítané, jako ta včerejší Jana Kubiceho. Ten se na svých cestách po republice setkal s hasiči a policisty, kterým sdělil radostné novinky: Kvůli značné zanedbanosti budov uvolní stát 100 milionů, z nichž jenom 75 půjde na rekonstrukci policejní budovy v Pastýřské ulici v Liberci. Zbytkem se pokryjí nejnutnější opravy služeben v celém Libereckém kraji.

„Policejní budovy v Libereckém kraji patří k nejhorším, jaké jsem při svých cestách po republice viděl. I proto je letos připraveno 100 milionů na investiční prostředky,“ řekl novinářům Kubice. Podle jeho slov má být oprava policejního sídla hotová do konce roku. Stavba samostatného krajského ředitelství však zatím nepřipadá v úvahu. „Musíme počkat, až se přežene krize a pak uvidíme,“ dodal Kubice.

Hasičům nadělí nové středisko

Radost byla i u hasičů. Ti by se tak po desetiletí proseb měli dočkat moderního zázemí. Současné operační středisko je nevyhovující a již příští rok má v areálu v Šumavské ulici vyrůst nové za 60 milionů korun.

„Jsme posledním krajem, který ještě nemá svoje operační středisko,“ varoval Roman Hlinovský, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Tato střediska jsou zatím rozmístěna na 4 místech v kraji a díky této roztříštěnosti mají hasiči špatný přehled o tom, jaká technika je kde nasazena a kolik mužů je v akci.

„To se po stavbě jednotného operačního střediska nebude stávat. Už nedojde k tomu, že někde se pomoci nedostává a jinde je záchranářů naopak moc,“ vysvětlil Roman Hlinovský.

Více prostoru pro nové počítače

Operační středisko v Šumavské zatím funguje v budově, která je z 80. let minulého století a byla stavěná svépomocí. Plánovalo se, že bude sloužit jako městské středisko, dnes je ale využíváno pro krajské hasiče. I díky tomu zde není dostatečný prostor na počítačovou techniku, která se každé léto pravidelně přehřívá. I tohoto problému se hasiči s novou budovou zbaví. Díky fondům EU získají navíc nový počítačový hardware a software. Přesune se sem také středisko pro tísňovou linku 112.