Pouze samotný zahajovací ceremoniál, který viděla liberecká Tipsport Arena, stál devět milionů korun. Poměrně zajímavou položkou je v tomto případě hlavně odměna pro moderátora slavnostního zahájení Leoše Mareše.

Ten si vydělal půl milionu korun za scénář k zahajovacímu ceremoniálu a dalším doprovodným akcím a další půl milion za samotné moderování.
Jak se ukázalo, částka za služby nejžádanějšího moderátora republiky překvapila i samotné vedení kraje.

„Upřímně řečeno jsme se nejdřív podivovali, zda je to úměrné. Pak jsme se zeptali a zjistili, že tato částka je za moderování Leoše Mareše standardní,“ poznamenal náměstek hejtmana Libereckého kraje Radek Cikl.

Šéf Starostů: Je to skandál!

Opoziční zastupitel a lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta považuje částku za Marešovo moderování za důkaz toho, jak skandálně Liberecký kraj v době MS nakládal s veřejnými prostředky.

„Kdyby to byly peníze, které zaplatí nějaká firma a Mareše tam chce mít, tak je mi to srdečně jedno. Ale pokud se to platí z veřejných peněz, tak to považuji za neuvěřitelné,“ nešetřil kritikou Půta.

„Byly to zbytečně vynaložené peníze. Klidně to mohl uvádět místní moderátor, který by to dělal za zlomek této částky. A pochybuji, že by zahraničním návštěvníkům záleželo na tom, zda to uvádí Leoš Mareš nebo Franta Novák,“ uvedl s nadsázkou krajský zastupitel.

Po položkách v účetnictví se pídila nejen krajská opozice, ale také zastupitelé města Liberec. Kritikům nebylo jasné, za co organizátoři 15 milionů vlastně utratily. „Některé plánované koncerty v době konání MS 2009 se pro malý zájem ani nekonaly, takže bychom rádi věděli, kde nakonec peníze skončily,“ tvrdil ještě před zveřejněním vyúčtování Půta.

Transparentní vyúčtování

Takové tvrzení však včera krajské vedení rázně popřelo. „Vyúčtování, které předkládáme je transparentní a není pravda, že by ty peníze byly na akce, které se neuskutečnily,“ poznamenal Radek Cikl.

Podle vyúčtování stál zahajovací ceremoniál 9 milionů korun, dalších bezmála 5 miliónů si vyžádal pronájem a servis obrazovek na náměstích a sportovištích. Menší částky v řádech desetitisíců až statisíců padly na technické zabezpečení slavnostního zahájení, nahrávku a mix oficiální písně MS a na výrobu cd nosiče se songem šampionátu.