Na několika kritických úsecích silnic, které lemují bílé zábrany, teď hlídkují dobrovolníci, kteří několikrát denně kontrolují bariéry a kyblíky, kam obojživelníci padají. Vyberou je, zapíší počty a bezpečně je přenesou přes vozovku, kde se opět vydají na cestu k rybníku. Trápí je ale krádeže dopravních značek u silnic.

„Na tyto úseky upozorňují řidiče přenosné výstražné dopravní značky s žabí siluetou. Ty kromě obojživelníků mohou dopomoci i k větší bezpečnosti dobrovolníků, kteří je přenáší. Značky ale bohužel od silnic mizí. Hned dvě někdo zcizil u bariéry pod kopcem Tlustec u Jablonného v Podještědí,“ posteskl si Radomír Studený, odborný pracovník ochrany přírody krajského úřadu.

close Záchrana žab při migraci. info Zdroj: Liberecký kraj zoom_in Záchrana žab při migraci.

Nejčastějšími migranty jsou podle krajského radního pro životní prostředí Václava Žídka ropuchy obecné a skokani, dále čolci: obecný, horský a velký. „O žábách a čolcích se v posledních letech hovoří jako o nejvíce ohrožené skupině živočichů v Česku. Citlivě totiž reagují na přicházející změnu klimatu, intenzivní zemědělství či úbytek hmyzu, který pro ně představuje potravu,” doplnil Žídek.

Dobrovolníci pomáhají žábám ve spolupráci s Libereckým krajem za přispění Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky jako členové Českého svazu ochránců přírody, místní organizace Aron.

Mohlo by vás zajímat: Máte nápad, jak vylepšit Liberec? Radnice přispěje lidem na návrhy 10 milionů

Sezóna na Lesním koupališti v Liberci odstartovala v pátek 10. června. | Video: Jiří Louda