„Zlevnění se týká asi tří tisíc cestujících, město opatření vyjde na 4 až 6 milionů korun,“ popsal primátor Jaroslav Zámečník. Nové ceny se týkají pouze předplatního jízdného, tedy takzvaných „lítaček“, a vstoupí v platnost 1. února.

Důchodci do 65 let dosud za měsíční kupón platí 230 korun, nově je bude stát 132 korun. Za čtvrtletní kupón nově místo 595 korun zaplatí jen 342 korun. Novinkou je i roční kupón, který dnes stojí 3650 korun, od února bude k sehnání za 912 korun. Roční kupón za 912 korun si navíc nově budou moci koupit i děti, studenti a důchodci nad 65 let.

„Cestování je tak vyjde na 2,50 koruny na den,“ upozornil Zámečník. Ceny pro ostatní cestující se měnit nemají. Poslední velké zlevňování se v Liberci konalo letos v září. Zlevnily jak kupony pro „běžné“ cestující, tak především jízdné pro děti, studenty a důchodce nad 65 let, a to i přesto, že povinnost slevy nařídit v městské hromadné dopravě není. Město ale dosud podle primátora nemá data, jak nové ceny zahýbaly s počtem cestujících či tržbami.

Prvními daty však už disponuje společnost KORID LK, která má na starost dopravu v celém Libereckém kraji. Podle ní je celokrajský nárůst poměrně dramatický. „Máme už data za září a říjen, počet cestujících se zvýšil o jedenáct procent, tržby klesly asi o třináct procent,“ přiblížil ředitel KORIDu Jiří Hruboň, který čísla dává do souvislosti právě s novými slevami. Menší tržby ale dopravcům vykompenzuje stát.

V liberecké městské dopravě je přitom v plánu i další zlevňování, týkat by se mohlo dárců krve nebo rodičů malých dětí. „To budeme ale řešit až v příštím roce,“ uzavřel Zámečník.