Chystáte se na předvánoční výpravu do Žitavy nebo prostě rádi cestujete po regionu vlakem? Čeká vás nevídaná změna. Výběrové řízení na nového dopravce, který by ulehčil vytížené trati z Liberce do Žitavy, vypsal německý dopravní svaz ZVON spolu s Libereckým a Ústeckým krajem. Zvítězila v něm německá společnost Vogtlandbahn spadající pod nadnárodní kolos Arriva. Nové vlaky startují pod názvem Trilex.

„Jako doopravdy evropský vlak bude Trilex v budoucnosti spojovat města Liberec, Žitavu a Varnsdorf, ale také Jizerské hory a Horní Lužici,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort dopravy Martin Sepp. „Moderními vozy a v pravidelných intervalech bude Trilex překonávat hranice regionu a železnice se tak stane spojovacím článkem mezi Českou republikou a Německem,“ dodal.

Z Liberce do Hrádku nad Nisou pojede vlak každou hodinu, ve špičkách každou půlhodinu. Jízdenka z Liberce do Žitavy bude s Vogtlandbahn stát 34 korun, přičemž platit bude možné i v eurech. Personál bude ovládat češtinu i němčinu. „Na trati najedeme 660 tisíc kilometrů ročně, z toho asi polovinu na území Libereckého kraje,“ řekla Grit Hartkopf ze společnosti Vogtlandbahn. „Společnost se navíc zapojila do integrovaného systému IDOL, takže ve vlacích platí jízdenky na kartě Opuscard,“ dodala.

Vlaky oficiálně poprvé vyjedou v neděli 12. prosince, ale lidé si je poprvé budou moci vyzkoušet již o den dříve. „Zkušební jízdy pro širokou veřejnost začínají v sobotu 11. prosince ve 12 hodin na libereckém nádraží,“ řekl tiskový mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.
První cesty budou ještě zdarma, od neděle ale už provoz startuje normálně.