Ve studiu Siddha Yoga v Liberci oslaví Mezinárodní den jógy pod širým nebem. Během hodinu a půl dlouhé lekce, která proběhne v neděli od 17 hodin v parku za budovami Technické univerzity v Husově ulici, se vystřídají tři lektorky. „Jedná se o první ročník, proto jsme neplánovali nic velkého. K zapůjčení budou podložky a deky pro pohodlí cvičících a něco malého k jídlu i pití,“ řekla jogínka Tereza Heková. Nebude chybět ani zpívání manter. close Lektorky ze studia Siddha Yoga si při příležitosti Mezinárodní dne jógy připravili pro zájemce speciální lekci pod širým nebem. V případě špatného počasí proběhne v prostorách studia. info Zdroj: Deník / Jakub Volný zoom_in

Přijít mohou i ti, kteří se józe jinak nevěnují. Získají novou zkušenost a načerpají energii. „Síla jógové komunity je obrovská. Uvěříte, až když zažijete nějakou větší jógovou akci na vlastní kůži. Mezinárodní den jógy představuje ideální příležitost,“ dodala Heková.

Józe se dostalo značné pozornosti i během epidemie koronaviru. Všeobecně napomáhá ke zlepšení nálady, a to nejen praktikováním fyzického cvičení, ale také uvědoměním si sebe samotných. „Oprášila jsem jógovou podložku v době první vlny koronaviru. Už mě nebavilo jen uklízet a sledovat zprávy. Pomocí různých livestreamů a videí jsem si osvěžila jógové pozice, protáhla tělo a přišla na jiné myšlenky,“ svěřila se Jana Vykoukalová z Liberce.

Odrazový můstek

Ve studiu Yogaholick v Liberci proběhne v neděli od 18 hodin hluboká očistná a energizující praxe 108 pozdravů slunci. Není to „jen“ u příležitosti Mezinárodního dne jógy, ale hlavní je období letního slunovratu a nyní také novoluní, které na tento den vychází.

„Každá tato praxe je velmi silná a pokaždé jiná. Všechny je ale propojuje ohromná síla, ať už je tempo pohybu jakékoli. Zažít se dá absolutní extáze a radost, ale také pocit bolesti, nejen fyzické, ale i smutku či vzteku. Člověk může pocítit gejzír emocí i fyzických pocitů,“ řekla lektorka jógy Magdalena Klížová.

Je to jako doping

Pozdrav slunci je jogínskou sekvencí sloužící k aktivizaci těla a zároveň jeho jemnějších vrstev. Slouží k hluboké očistě a 108 pozdravů se dá považovat za „energetický doping“. „Podle ayurvédy se v našem těle nachází 108 energetických center, a touto praxí je čistíme a aktivujeme. Ve védské kultuře toto číslo symbolizuje celistvost a propojenost existence. Dokonce se bere v úvahu i vzdálenost mezi Sluncem, Zemí a Měsícem, a to jistě nejsou poslední vysvětlení,“ dodala Klížová k symbolice čísla.

„Musím se přiznat, že Mezinárodní den jógy je pro mě den jako každý jiný. Praktikuji jógu denně, na podložce i mimo ni. A tak ji vlastně i denně oslavuji, to myslím s upřímnou vděčností. Ale v tento den jsem ráda za to, že o jógu s větší pravděpodobností zavadí i někdo, kdo o ní třeba ještě neslyšel. Nebo slyšel, ale neodhodlal se,“ doplnila Magdalena Klížová.