Vedení radnice ale tvrdí, že vypovězením smlouvy s bývalým provozovatelem naopak získá do městské kasy víc. K tomu budou mít podle města plakátovací plochy s novým provozovatelem jednotnou tvář a budou působit moderněji a estetičtěji.

„Město vypovědělo smlouvu bývalému provozovateli. A poté přenechalo starost o výlepové plochy svým technickým službám. Ty si okamžitě našly provozovatele, firmu Rengl. Vedení města tak využilo technické služby k obejití vlastních pravidel pro zadávání veřejných zakázek,“ zdůraznil za Změnu zastupitel Jaromír Baxa. K tomu označila zastupitelka Zuzana Kocumová (USZ) za zbytečné pořizovat nový mobiliář pro plakátovací plochy, když starý je podle ní funkční a některý nemá víc než dva roky. „Město chce nechat zhotovit pro 47 ploch nové vybavení, které bude postupně splácet. Spočítala jsem podle dostupných cen, že jen tato investice pro všechny plochy najednou přijde na zhruba 800 tisíc korun,“ řekla Zuzana Kocumová. „Jako finančně výhodná mně změna provozovatele moc nepřipadá. Jde o další malou domů pro předem vybranou firmu,“ dodala.

Podle náměstka primátorky pro technickou infrastrukturu Lukáše Martina (ČSSD) hlavním důvodem zrušení smlouvy s bývalým provozovatelem byl malý finanční efekt, který město z ploch mělo.

„Jiří Jaroš platil městu ročně 7 tisíc korun. K tomu nám na deset dní v roce na různé naše akce půjčoval zdarma pódium. Teď by měly technické služby dávat ročně městu 200 tisíc korun. I když budeme splácet mobiliář, který po šesti letech přejde do našeho vlastnictví, pořád bude pro město smlouva s novým provozovatelem výhodnější,“ řekl Lukáš Martin (ČSSD). „Výlepové plochy budou modernější, hezčí a budou mít jednotnou podobu,“ doplnil.

Současně potvrdil, že skutečně zakoupení nového vybavení plakátovacích ploch přijde na asi 800 tisíc korun.

Bývalý provozovatel nabídl městu možnost odkoupení plakátovacích ploch, které stojí na pozemku města. Podle Davida Novotného, šéfa správy veřejného majetku magistrátu, za ně požadoval sumu 470 tisíc.

„Během šesti let bychom stejně museli mobiliář vyměnit. A v součtu by nás vybavení ploch nakonec stálo víc,“ vysvětlil David Novotný. „Ušetříme ještě na tom, že tři plochy bude mít pro svůj výlep město a jeho příspěvkové organizace zdarma. Kdybychom za ně měli podle současných cen platit, stály by město 160 tisíc ročně,“ dodal.

Z počtu 48 ploch jich 30 stojí na výhodných místech. Dalších 17 město o kus posunulo. Jedna plocha zanikla proto, že město pozemek prodalo.

„Chápu, že změna provozovatele plakátovacích ploch se nemusí některým politickým stranám líbit,“ podotkla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). Smlouvu s předchozí firmou uzavřelo totiž někdejší vedení radnice v čele s ODS.

Podle Jaromíra Baxy nová firma bývá spojována naopak s ČSSD.

Náměstek Lukáš Martin ale nařčení, že by šlo o zakázku pro spřátelenou společnost, odmítl. „To jsou jen spekulace a nepodložené konstrukce. Změna se snaží kritizovat za každou cenu,“ prohlásil.

Městská společnost, kterou technické služby jsou, není podle zákona povinna na zakázku tohoto typu vypisovat výběrové řízení.