„Vzhledem k silnému jihovýchodnímu až jižnímu proudění se od vyšších poloh (700 m ) na severu území ČR vyskytne v noci z pondělí na úterý a v úterý dopoledne silný nárazový vítr o průměrné rychlosti kolem 15 m/s, v nárazech 20 až 25 m/s, ojediněle kolem 30 m/s (108 km/h). Vítr bude v odpoledních hodinách slábnout,“ upozorňují meteorologové ve výstraze.

Varování platí pro Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Hasiči v Libereckém kraji zatím žádná mimořádná opatření na noc nepřipravují. „Uvidíme, nakolik silný vítr Liberecký kraj zasáhne,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Nicméně doporučuje lidem, aby dopředu schovali vše, co by mohl vítr poškodit, zejména věci, které by se mohly rozbít. „Vhodné je také zajistit střechu, pokud víme, že je někde uvolněná. Zároveň varuji, aby lidé v případě, že jim vítr utrhne střešní krytinu, nic sami neupevňovali. Je potřeba vyčkat až vítr přejde, mohlo by totiž dojít k úrazu,“ varuje Iva Michalíčková.

Vyvarovat by se lidé měli také pohybu v blízkosti vzrostlých stromů nebo u elektrického vedení. Pokud dojde k nějaké havárii, mohou kontaktovat poruchovou linku ČEZ – 840 850 860. „Situaci monitorujeme. V souvislosti s výstrahou budou navýšeny počty výjezdů poruchové služby pro Liberecký kraj a posíleny budou také dispečinky skupiny ČEZ v kraji,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Hendrychová.