Podle astronoma Martina Gembece, který působí v libereckém science centru iQLandia, představují slzy svatého Vavřince typickou ozdobou srpnové oblohy. Původcem meteorických rojů jsou komety. Ty uvolňují částice prachu, které pak zůstávají podél jejich dráhy. Vytváří jakousi neviditelnou dálnici, se kterou se Země střetává vždy ve stejnou dobu. V tu chvíli se nám zdá, jakoby se stopy padajících meteorů sbíhaly do jednoho bodu. Stejně jako kdybychom sledovali úsek rovné dálnice sbíhající se vlivem perspektivy.

Meteory tedy můžeme vidět na celé obloze, ale jejich světelné stopy se sbíhají v souhvězdí Persea. Toto místo nazýváme radiant a v případě Perseid jej hledejte kousek pod známým souhvězdím Kasiopeji tvořícím písmeno W.

„Nemáme tu nejtmavší oblast, jako je třeba Šumava, ale Jizerky a Lužické hory mají také své kouzlo. Astronomové pro zájemce chystají i další akce a možnosti pozorování. Pokud by zájemcům nevyšla v létě Jizerka, mohou sledovat akce libereckého planetária v iQLandii nebo hvězdárny v Turnově,“ řekl Martin Gembec.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Netopýři vyrazili na zálety! Přes 200 kousků poletovalo v libereckém bytě

306 netopýrů se usídlilo v zasedací místnosti jedné státní organizace. | Video: se svolením Archa Zoo Liberec