Zahraje Metallica a ostatní metalové legendy na bývalém vojenském letišti v Hradčanech? To záleží na tom, jestli město Ralsko a pořadatelská agentura C.A.R.P. Entertainment s.r.o. dospějí ke kompromisu ohledně výše odvodu ze vstupného.

Hudební akce roku

Metallica, kapela kolem zpěváka Jamese Hetfielda, má vystoupit v Hradčanech v rámci putovního festivalu Sonisphere letos 19. června. Kromě ní na bývalém vojenském letišti zahrají další známé kapely Slayer a Anthrax. Příznivce tvrdé muziky potěší i Mastodon a Heaven & Hell. Festival se uskuteční na dvou velkých pódiích a jedné talent scéně, na které se představí i výběr toho nejlepšího z českých kapel. „Jsme před podpisem smlouvy s Libereckým krajem na pronájem bývalého letiště. Abychom ji ale mohli podepsat, potřebujeme mít s ohledem na náš napjatý rozpočet vyřešenou otázku odvodu ze vstupného,“ řekl František Švadlena z agentury HPK – Productions s.r.o., jenž akci spoluzajišťuje.

Návrh odmítli

Když před dvěma měsíci přišel ralský starosta Miloš Tita za zastupiteli s nabídkou pořadatelů, že by rádi zaplatili paušální částku 400 tisíc korun před zahájením megakoncertu, odmítli ji.

Argumetovali zprávami v médiích, že na akci má přijet až šedesát tisíc lidí a poté, co si dali dohromady cenu vstupného a uváděný počet návštěníků, přišla jim nabídka agentury nízká. Zaštítili se vyhláškou města, kde je stanoven odvod ze vstupného ve výši deset procent.

Je to hodně

„Celá akce sebou nese obrovské náklady, a protože se jedná o první ročník festivalu, tak ani za námi nestojí velcí sponzoři. Máme napjatý rozpočet a deset procent je příliš vysoká částka,“ snažil se přesvědčit osobně zastupitele tento týden Přemysl Černík z C.A.R.P. Entertainment s.r.o. Ten také vyvrátil zprávy, že by letiště mohlo oblehnout až šedesát tisíc fanoušku či o již čtyřiceti tisících prodaných vstupenkách.

„Předprodej nejde úplně špatně, ale zprávy o čtyřiceti tisících vstupenkách jsou několikanásobně nadnesené. Očekáváme návštěvnost okolo třiceti tisíc lidí,“ upřesnil Černík. „Až bude po akci a budete ji mít kompletně vyúčtovanou, můžete si požádat o snížení procent,“ navrhl Miloš Tita. Pokud pořadatelé skončí s minimálním ziskem, jsou Ralští ochotni slevit. „Ve vyhlášce je sice věta, že poplatek lze stanovit po dohodě paušální částkou, ale ta je obecná,“ upozornil místostarosta Václav Bilický. „Město může v mimořádných případech poplatek nebo jeho část zcela nebo částečně prominout.“

Je to velmi nejisté

„Je to velmi nejisté. Ve vyhlášce je věta o dohodě na paušální částce. Nerozumíme proto argumentu, že ustanovení nelze použít a stanovit paušál před akcí. Chceme ještě s městem vyjednávat, ale je možné, že v krajním případě přesuneme festival jinam,“ dodal František Švadlena.