Rozhodne–li se developer postavit sídliště v rekreační a odpočinkové zóně či velký obchodní dům v centru města, má málokde tak velkou šanci na úspěch jako v Liberci. Město totiž v minulosti zrušilo úřad hlavního architekta.

Místní radnice díky tomu nakládá s městskými pozemky bez jakékoliv koncepce. Pokud bude nabídka developera dostatečně lukrativní, je velmi pravděpodobné, že město jeho záměr schválí.

„Vnímám to jako velký handicap Liberce. Všechna větší města, jako například Hradec Králové či Pardubice, totiž úřadem hlavního architekta disponují,“ řekl Deníku ředitel liberecké pobočky Národního památkového ústavu Miloš Kadlec.

Absence úřadu hlavního architekta se podle něj podepisuje především na historickém rázu města. Zájmy investorů jsou totiž důležitější.

„Vidět to určitě je. Kolikrát se totiž prosazují záležitosti, které do centra města nepatří. To se týká například výstavby velkých obchodních center,“ poznamenal ředitel.

Nad stavební politikou města se před časem pozastavil také známý architekt Jiří Suchomel.

„Město podléhá finančním tlakům, které jsou pochopitelné, a tak prodává pozemky. Ale některá místa v centru by měla zůstat volná, byť s provizorním využitím. Protože jednoho krásného dne může mít město potřeby, o kterých dnes neví. Může potřebovat jiné typy budov, než jsou obchodní centra. A najednou zjistí, že je nemá kde stavět,“ uvedl pro Hospodářské noviny Jiří Suchomel. Kromě odborníků se stavební politika města nelíbí ani občanům.

„Radnice prodává laciné pozemky, které skupují developeři, a poté aktivně prosazuje změnu územního plánu tak, aby se z laciných pozemků staly pozemky stavební,“ vysvětlila předsedkyně Občanského sdružení Staré Město Liberec Alena Dvořáčková.

„Smysl by podobným záměrům měl dávat úřad hlavního architekta. Jako nepohodlný byl však rozprášen. Nikdo nechce, aby se tady něco územně řešilo. V Liberci se chce vyhovovat developerům,“ dodala předsedkyně sdružení.