Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se

Bezpečněji než dosud se budou cítit cyklisté, ale i pěší, zanedlouho v úseku mezi dvěma křižovatkami na ulici Jungmannova v Liberci. Město zde buduje nový kus stezky pro chodce a cyklisty.

Stávající cyklostezku u řeky Nisy tak nyní prodlužují stavbaři od křižovatky Jungmannovy s Metelkovou ulicí až po sousední křižovatku s ulicí Wintrova. Práce budou trvat zhruba týden, do úterý 15. listopadu včetně. Po tuto dobu se ale musejí obrnit trpělivostí motoristé. Úsekem budou moci projet jen jedním směrem, od Františkova k soudu.

Objížďka povede přes Chrastavskou

„Směrem na Františkov bude silnice neprůjezdná. Objízdná trasa povede ulicí Chrastavskou, ulicí Londýnská a ulicí Žitavskou,” uvedla mluvčí magistrátu Pavlína Stránská. Jak upozornil náměstek primátorky pro územní plánování Jiří Rutkovský (USZ), stezka bude od motoristů oddělena zábradlím.

Skončí na křižovatce s Wintrovou ulicí, kde pak mohou cyklisté buď zahnout do klidnější Hanychovské ulice nebo dojet na Františkov přes boční uličky, které sousedí s frekventovanou Švermovou. „Všechny projekty nových cyklostezek byly připraveny už bývalým vedením radnice před komunálními volbami. Podílelo se na nich naše občanské sdružení Cyklisté Liberecka,” řekl Jiří Rutkovský. „Protáhnout cyklostezku dál na Švermovu ulici by se mi sice líbilo, ale technicky to není možné. Tudy další cesta pro cyklisty nepovede,” dodal.

Ačkoliv je Jiří Rutkovský v čele města teprve půl roku, za jeho vlády protkalo Liberec hned několik nových úseků cest pro cyklisty.

Dva kilometry za půl roku - to je dost

Nový kus cyklostezky vyrostl také před Krajským úřadem Libereckého kraje nebo na třídě Dr. Milady Horákové. „Dohromady to dělá za dobu, co jsem ve funkci, dva kilometry,” zdůraznil náměstek. „Byli bychom rádi, kdyby na současnou stavbu na Jungmannové ulici navázala jednou druhá etapa,” doplnil. Stezka na Jugmannové vyjde na 3,7 milionu korun. Z této sumy pokryje 65 procent, tedy asi 2,1 milion, dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.