Nájemníci obecních bytů v Zeleném Údolí, které jsou vytápěné Teplárnou Liberec, se ale zatím žádného vyúčtování nedočkali.

Město Liberec tak má už v těchto dnech zpoždění více než jeden měsíc. „Jsem už v důchodu a snažím se šetřit, kde se dá. Samozřejmě, že také na topení. Doufala jsem, že dostanu nějakou tu korunu zpátky, když už chodím doma ve svetru, ale bohužel dosud nevím, kolik jsem třeba právě na topení za minulý rok ušetřila,“ postěžovala si jedna ze starších nájemnic startovacích bytů v Zeleném Údolí.

Město se lidem písemně omluví

Jak uvedl tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych, město se v nejbližších dnech chystá po všech domech rozvěsit písemnou omluvu za zdržení. „Za zpožděním stojí technické problémy okolo vyúčtování. V každém vchodě domů město co nejdřív vyvěsí písemnou omluvu nájemníkům,“ vysvětlil Martin Korych. „Nejpozději do konce června by pak měli lidé do svých schránek dostat vyúčtování služeb za minulý rok,“ dodal tiskový mluvčí.

Jak upřesnil místopředseda liberecké pobočky Sdružení nájemníků ČR Josef Janda, vyúčtování služeb v domech s centrálním vytápěním a dodávkami teplé vody se řídí předpisem číslo 372/ 2001. „Někteří majitelé nemovitostí se samozřejmě mohou s nájemníky dohodnout na jiném termínu, a ten stvrdit v nájemní smlouvě. Pak povinnost vyúčtovat služby do konce dubna neplatí,“ poznamenal Josef Janda.

Vyúčtování nezahrnuje jen rozdíl mezi vyplacenými zálohami a skutečnou spotřebou u tepla, teplé a studené vody, ale týká se také dalších služeb, například společné elektřiny a úklidu v domě.

Lidé si měli termín sami ohlídat

„Je špatné, že zrovna město se zpozdilo s tímto vyúčtováním, že nedodržuje daný předpis,“ zdůraznil Josef Janda s tím, že ve městě pod Ještědem většinou termín vyúčtování majitelé nemovitostí dodržují.

Podle něj Sdružení nájemníků neřeší příliš často stížnosti obyvatel na to, že by jim majitel domu dodal vyúčtování pozdě. „Lidé by si měli termín sami hlídat, a když vidí, že vyúčtování služeb ze strany majitele nemovitosti nabralo zpoždění, pak by měli celou věc písemně reklamovat. Jinými slovy pokusit se přimět vlastníka domu, aby jim dodal vyúčtování co nejdříve,“ doplnil Josef Janda.

Většina nájemních bytů v Liberci je v současné době v rukou soukromých vlastníků. Město Liberec vlastní už jen malý zlomek, zhruba tisícovku bytů. Největší majitelé nemovitostí dodržují termín vyúčtování služeb. U menších soukromých vlastníků se ale občas stává, že vyúčtování nájemníkům nedodají vůbec.