Dotace od města by měla pokrýt část nákladů na renovaci rodinných hrobek Soyka a Berk, tří náhrobních kamenů a řady dětských hrobů. Liberecký kraj přispěje na obnovu hřbitova 250 tisíc korun, přibližně 50 tisíc korun přidá ze svého sama Židovská obec Liberec.

„Židovský hřbitov je nedílnou součástí živoucí historie města a neblahých osudů židovské komunity. Hřbitov v lokalitě Ruprechtické ulice existuje od roku 1864, secesní obřadní síň je jeho součástí od roku 1900. Po roce 1939 byl hřbitov neudržovaný, za následujícího komunistického režimu byla polovina náhrobních kamenů povalena a chátrala i obřadní síň, která sloužila jako sklad kávy a svému účelu byla navrácena teprve po roce 1989,“ informoval náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr.

Výstava přibližující Centrum RoSa v Liberci.
Výstava před libereckou RoSou ukazuje život a volný čas seniorů 21. století

S postupnou obnovou začala židovská obec v roce 1992, v roce 2008 byl na místě obřadní síně otevřen památník šoa, tedy místo k uctění obětí holokaustu z řad libereckých občanů. Židovský hřbitov je zapsanou kulturní památkou ČR. Kromě odpočívajících členů židovské obce jsou na hřbitově i čestné hroby vojáků padlých v 1. světové válce včetně vzpomínkového pomníku, dále asi 80 hrobů válečných uprchlíků a dětské hroby. „A rovněž hroby

11 žen z koncentračního tábora Bílý Kostel, jejichž ostatky byly v roce 1945 exhumovány a následně pietně uloženy,“ dodal Langr.