„Při výběru těchto památek jsme vycházeli ze soupisu drobných památek v centru Liberce a okolí, na kterém spolupracoval Národní památkový ústav,“ konstatoval Jaroslav Čech, vedoucí Technické správy veřejného majetku libereckého magistrátu.

Oprav výraznějšího rozsahu by se měla v letošním roce dočkat především kaple svatého Vavřince na návsi v Pilínkově. Ta by měla dostat kompletně zrekonstruovanou střechu a zvonek. „Do konce května by měla být nová střecha hotová,“ poznamenal Jaroslav Čech.

Liebigova hrobka je v dezolátním stavu

Další památkou, která má v letošním roce dostat důstojnou podobu, je Liebigova hrobka, která leží na bývalém hřbitově naproti obchodnímu domu Interspar. Ta je podle památkářů dlouhodobě ostudou města. „Mnohokrát už jsme na její dezolátní stav upozorňovali,“ komentoval Jiří Křížek z Národního památkového ústavu.

Výrazně zanedbaný stav této památky potvrdil i Jaroslav Čech. „Nechali jsme udělat její průzkum a z hlediska zastřešení a kamenosochařiny už je hrobka v opravdu závažném stavu,“ přiblížil. Památkáři však dlouhodobě upozorňují také na neutěšený stav celého bývalého hřbitova Budyšínská. Ten v podstatě zmizel v 70. letech minulého století spolu s výstavbou přilehlých panelových domů.

Posledním výraznějším letošním zásahem ze strany města by měly být úpravy kaple svatého Vojtěcha v Ostašově. Její opravy jsou však složitější a nákladnější než v jiných podobných případech, protože jde o větší stavbu. Ostašovskou kapli kromě zubu času výrazně poznamenalo i to, že byla několikrát vyloupena.

„O obnovu kaple se významně snaží i místní lidé, kteří na její záchranu pořádají sbírky. Z vybraných peněz už se v minulosti podařilo pořídit například mříže,“ poznamenal Jaroslav Čech. Kaple svatého Vojtěcha se podle něj dočká v letošním roce jen úprav menšího rozsahu, jako například oken.

Město bude opět žádat o dotace

Vše také závisí na tom, kolik peněz se městu podaří získat z ministerských dotací. „Na opravách drobných památek se vždy finančně podílí i samo město, ne ale tak výrazně,“ podotkl Jaroslav Čech.

Nejvýznamnějším počinem loňského roku byla záchrana kaple Svaté Trojice ve Vesci. Na její kompletní obnově se při příležitosti třísetletého výročí kapličky podílelo finančně jak město, tak především liberecká Střední škola strojní, stavební a dopravní. Ta nejprve zajistila peníze z grantu Českoněmeckého fondu budoucnosti a posléze sama zajistila větší část rekonstrukčních prací.

Podle Jiřího Křížka z Národního památkového ústavu je snaha města opravovat postupně drobné památky chvályhodná a pochválil si i vzájemnou spolupráci města a památkářů. „Co nám však stále chybí, je to, že Liberec nemotivuje ostatní majitele památek k jejich řádnému udržování například formou zvýhodněných půjček nebo dotací, jak to dělají některá jiná města Libereckého kraje,“ poznamenal Jiří Křížek.