Město má zájemce o liberecké letiště. Společnost Czechvision Holding na úterní Radě města představila svůj podnikatelský záměr pro území letiště a bývalých Ostašovských sléváren. „Cílem projektu je vytvořit výrobní zónu v oblasti letectví s plně funkčním mezinárodním letištěm, kde kapacita zaměstnanosti přesahuje dva tisíce lidí," popsal Deníku Norbert Souček, jednatel společnosti Czechvision Holding a doplnil: „V současné době se očekává stanovisko Rady města Liberce."

Vedení města se k návrhu společnosti více nevyjádřilo a zvažuje ještě další tři možnosti využití letiště. „Soukromý investor, který se na město s nabídkou obrátil, si zatím nepřeje zveřejnit více informací," popsala mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Už před týdnem mělo vedení města v plánu zveřejnění zájemců o letiště. Do výběrového řízení se však nikdo nepřihlásil. Cena areálu je určena minimálně na 106,3 milionů korun. Privatizaci letiště už delší dobu kritizuje opoziční Změna pro Liberec. O prodeji letiště si podle ní mají rozhodnout Liberečané. Změna proto chce uspořádat místní referendum. „Nejdříve musíme nasbírat podpisy, aby se vůbec mohlo rozhodovat," řekl už dříve zastupitel Jan Korytář (ZpL).

Pro vypsání referenda musí přípravný výbor nasbírat do březnového zastupitelstva minimálně 8100 platných podpisů. Už v polovině tohoto týdne se pod petici podepsalo přes 4 600 Liberečanů.

„Prodej letiště je stejně reálný jako před týdnem, město pouze bude hledat jiný způsob, jak ho za jakoukoli cenu prodat. Navíc, po zatím neúspěšné snaze o prodej letiště, bude o to větší tlak na prodej technických služeb či jiného strategického majetku města," poznamenal ve středu Jan Korytář.

Proti vypsání referenda není ani vedení města. „Místní referendum je legitimním prostředkem k vyjádření vůle občanů. Pokud splní všechny zákonné náležitosti a vyjádří se k záměru prodejů letiště a technických služeb dostatečný počet občanů, budeme se výsledkem referenda samozřejmě zabývat," popsala Deníku primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

Možnosti využití letiště

 - Upravit podmínky a vypsat nové výběrové řízení

 - Posoudit nabídku spolupráce, se kterou se na město obrátil investor se záměrem modernizace areálu letiště

 - Ponechat jako dopravní rezervu pro rozvoj letiště

 - Prověřit možnosti jiného využití