Bývalý liberecký primátor byl nedávno osvobozen v soudním jednání, které se týkalo manipulace s městskými pozemky. Soud tak fakticky městu nepřiznal škodu. Pokud by město chtělo přece jenom škodu ve výši 1,3 milionu korun po Kittnerovi vymáhat, muselo by zahájit nové občanskoprávní řízení. Podle Rady města ale existuje velice malá šance, že by soud město vyhrálo, navíc by muselo platit soudní výlohy.

Dvě varianty. Která je lepší?

„Rada města měla před sebou dvě varianty, zda škodu v civilním soudu vymáhat, či nikoliv. Vzhledem k tomu, že sám státní zástupce stáhl obžalobu na Jiřího Kittnera, přiklonila se rada města k tomu, že by v samostatném občanskoprávním řízení s bývalým primátorem nebylo město úspěšné," napsala mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Opozice si myslí, že město je příliš opatrné a mělo by více riskovat. „Rada města by už 30 dní před volbami žádná podobná závažná rozhodnutí dělat neměla a měla by nechat na příštím vedení města zda do soudního sporu půjde či nikoliv. Exprimátor Kittner nese za machinace s pozemky minimálně odpovědnost politickou, vedení města je bohužel v podobných případech příliš ‚opatrnické' a nevymáhá způsobené škody dostatečně," řekla zastupitelka Zuzana Tachovská (Změna pro Liberec).

I když soud Kittnera osvobodil a město se s ním soudit nebude, ještě existuje šance, že se Liberec dočká odškodnění. Zbylé žaloby z podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele, které byly podány na Pavla Krenka a Jiřího Zeronika, totiž stále běží.

„Pokud soud prokáže obžalovaným vinu a odsoudí je, pak součástí rozsudku bude i náhrada škody, kterou měli tito bývalí politici způsobit městu Liberec. Tam je tedy město nadále připojeno k žalobě," vysvětlila Minstrová.

Podle Jaroslava Tauchmana bude nyní naopak požadovat odškodné Jiří Kittner, který „chce odškodné po ministerstvu spravedlnosti, ale například i po občanských sdruženích Čmelák-SPP, o.s. a Oživení, která v roce 2009 podala trestní oznámení ve věci nevýhodného vyvádění městského majetku skrze Sportovní areál Ještěd," napsal Tauchmann na webu nasliberec.cz.