Záměr, který ve čtvrtek schválili zastupitelé, je reakcí magistrátu na zásadní změnu rozsahu majetku společnosti Sportovní areál Ještěd, která v únoru letošního roku odkoupila od společnosti Snowhill lyžařský areál na Ještědu i se závazky v hodnotě 250 milionů korun.

„Jde především o zahrnutí odkoupené části společnosti Snowhill do základního jmění společnosti Sportovní areál Ještěd a některé další operace,“ řekl Deníku tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Základní jmění ve společnosti ovšem město navýšilo také kvůli dluhu, který na Sportovní areál Ještěd přešel během jeho sloučení se společností Zahradní město, jež vlastnila pozemky ve Vesci, na kterých se konalo mistrovství světa v klasickém lyžování. „Městské společnosti to přinášelo potíže zejména při auditech,“ dodal mluvčí.

Podle vedoucího právního odboru Jana Audyho bude ke zvýšení základního jmění města ve společnosti Sportovní areál Ještěd upsáno celkem 256 kusů kmenových akcií . Kapitál města tak bude zvýšen ze současných 92 milionů korun na více než 117 milionů korun.

Navýšení základního jmění města ve Společnosti sportovní areál Ještěd bylo nezvratné. Ke konci roku se totiž Snowhill dohodl s městem Liberec, že areál, který měla společnost dva roky v nájmu, vrací zpět. Od ledna tak provoz v areálu opět zajišťuje městská společnost Sportovní areál Ještěd.

V únoru pak obě strany podepsaly smlouvy, na základě kterých Sportovní areál Ještěd převzal veškeré úvěrové závazky ve výši více jak 250 milionů korun. Město kromě toho odpustilo Snowhillu i sedmnáctimilionový dluh na nájemném.

„Mrzí mě, že to tak dopadlo, nikdo to takto neplánoval. Každopádně však si cením toho, jak Snowhill zvládnul vybudovat špičkový lyžařský areál, který je srovnatelný s těmi zahraničními,“ uvedl tehdy liberecký primátor Jiří Kittner s tím, že čtvrtmiliardový dluh by měla společnost zvládat splácet z výnosů z provozu areálu.