Být pojítkem mezi vedením radnice a občany – to je hlavní cíl stínové vlády, kterou včera představila opoziční Změna pro Liberec. Jak uvedli její členové, stínová Rada města v čele se stínovým primátorem Janem Korytářem chce dohlížet na nové projekty radnice, a přitom se stát pojítkem mezi oficiálním vedením města a občany. Skuteční liberečtí radní nový krok Změny pro Liberec vesměs vítají.

„Budeme každý měsíc informovat přes liberecká média o tom, co se nám podařilo. Také bychom časem chtěli otevřít vlastní kancelář, kam by mohli lidé za námi chodit se svými problémy,“ upřesnil Jan Korytář, který bude mít na starosti protikorupční aktivity.

Stínová rada má pět členů. Vedle Jana Korytáře v ní usedne Zuzana Kocumová v roli stínové náměstkyně pro územní plán, dopravu, sport a cestovní ruch. Školství, kulturu a sociální oblast dostane na starost Kateřina Absolonová, hospodaření města a veřejné zakázky Jaromír Baxa a posledním stínovým náměstkem se stane Josef Šedlbauer. Bude mít na starosti rozvoj, projekty IPRM a technickou infrastrukturu.

„Chceme se opírat o skupinu odborníků. Ráda bych doplňovala současného náměstka Rutkovského, pokud bude mít o to zájem. Sama vím ze své vlastní praxe na radnici, že mnohdy důležitě věci bývají kvůli přemíře jiné práce odsunuty do pozadí,“ podotkla Zuzana Kocumová.
Svůj stínový protějšek totiž získal každý ze současného vedení města.

„Třeba budou naše náměty vnímat jenom jako kritiku, ale třeba i jako inspiraci,“ řekla Kateřina Absolonová, která stínuje náměstka Kamila Jana Svobodu (Liberec občanům).
Stínoví radní se chtějí scházet také s oficiálním vedením města, a to nejen prostřednictvím diskusí s občany.

„Z projektů IPRM vypadla revitalizace lesního koupaliště. Přitom právě obnovu koupaliště by si lidé přáli víc než mnohé jiné projekty. Chci se současného vedení zeptat, jestli vidí nějaké další zdroje, kde bychom mohli získat na koupaliště peníze,“ prozradila Zuzana Kocumová. Jaromír Baxa doplnil, že velkou pozornost bude stínová vláda věnovat právě projektům IPRM i vypořádání připomínek k územnímu plánu. „Nové vedení radnice potřebuje systematickou kontrolu jako sůl,“ zdůraznil.

Náměstek Lukáš Martin (ČSSD) řekl, že za věcné debaty se stínovými politiky bude rád. „Víc hlav víc ví. Když bude jejich komunikace s námi podložená argumenty, proč ne,“ uvedl náměstek Lukáš Martin. Podobný názor zastává také náměstek Jiří Rutkovský (USZ). „Těším se na spolupráci se svým stínovým kolegou,“ poznamenal.