Když v roce 1892 dokončili stavitelé Bürger a Keil nový trojdům naproti novému divadlu, nelenil podnikavý kavárník Theodor Cloin a v jednom z nich otevřel reprezentativní kavárnu v tehdy módním novorokokovém neboli vídeňském stylu. Nazval ji Kaffe Post a vinárnu, kterou zpřístupnil v suterénu budovy o tři roky později, Postilion. Navázal tak na úspěšný podnik U Pošty, který provozoval už dříve u původního poštovního úřadu nedaleko libereckého zámečku.

S menšími přestávkami obě přežily dvě světové války i znárodnění. V osmdesátých letech 20. století se dokonce prostory kavárny Pošta, která na sklonku 19. století patřila k nejhonosnějším v Liberci, dočkaly generální rekonstrukce. Svému účelu sloužila až do roku 2009. V únoru před pěti lety se ale prostory, které kromě místních vyhledávali také filmaři, definitivně uzavřely.

O její znovuotevření teď usiluje Policie ČR, která má budovu ve své správě, a také liberecký magistrát, který s policií začal jednat už na podzim loňského roku. „S bývalým vedením nebyla domluva, což mě nesmírně mrzelo, protože kavárna Pošta k Liberci patří. To, že je stále zavřená, vnímám jako velký problém, navíc je to pro mě srdeční záležitost," říká primátorka Martina Rosenbergová, která oceňuje, že policie udržovala uzavřenou historickou památku v dobrém stavu. „Velmi mě překvapilo, v jak skvělém stavu je interiér kavárny pět let po jejím uzavření. Policii ČR patří poděkování za údržbu, jelikož to bohužel nebývá samozřejmostí u všech vlastníků historických objektů," dodává primátorka.

Stejného názoru je i nedávno jmenovaný ředitel krajské policie Vladislav Husák. „Otevření kavárny je pro mě prioritou. Při mém příchodu do Liberce a seznamování se s celým objektem mě celý krásný a historický prostor kavárny velice zaujal. Byl by tedy hřích takové místo uzavřít a nevyužívat. Děláme vše proto, aby interiér více nechátral a nebyl poškozován. Pro rok 2014 bych si přál učinit takové kroky, aby mohla být tato kavárna zprovozněna," uvedl na náš dotaz.
Radnice teď začíná mapovat, jak do prostor získat nájemce.

Město proto připravilo na svých webových stránkách www.liberec.cz anketu, kde se občané mohou vyjádřit, zda by případné otevření přivítali.
„Naší společnou snahou je do kdysi oblíbené kavárny vrátit život," doplnila Martina Rosenbergová. Jak městu, tak i policii je ale jasné, že to nebude snadné. „Policie samozřejmě nemůže doplácet na její provoz, ale budeme se společně snažit vymyslet funkční projekt, který by za určitých podmínek přilákal nájemce.
O to se mimochodem právě policie snažila už před dvěma lety. Bez výsledku.

„Je to zapeklitá otázka. Domnívám se ale, že se kavárna těchto rozměrů, s tak obrovskými náklady na vytápění i na provoz prostě neuživí," míní například jednatel společnosti Autentica v Liberci, Luboš Pech, kterého jsme oslovili. Proti kavárně Pošta hraje podle něj kromě vysokých provozních nákladů i fakt, že střed města se stále více vylidňuje.

„Kolem sedmé večer, stejně jako o víkendu, tu moc lidí nepotkáte, život se stále více stahuje do obchodních center. Podle mě je to smrtící kombinace," domnívá se.
Radost ze záměru radnice ale mají památkáři. Podle Jiřího Křížka, památkáře a ředitele Severočeského muzea, jde o unikát jak z pohledu historie architektury, tak i dějin designu. „Jedná se o jeden z mála novorokokových interiérů v Liberci," dokládá Křížek.
Také on chápe, že z ekonomického pohledu nebude jednoduché kavárnu provozovat, ale na druhou stranu mají jedinečné prostory šanci přitáhnout do centra města turisty.

„Co jim v Liberci ukážete? Ještěd… Do kavárny v obchodním centru těžko návštěvu pozvete. Kavárny už dnes samozřejmě nebudou plnit funkci centra společenského a kulturního života jako kdysi, ale jak vidíme na příkladech Vídně nebo Prahy, kavárny s tradicí jsou velkým lákadlem právě pro turisty," dodává ředitel libereckého muzea.
Prostory bývalé kavárny Pošta zpřístupní liberecká policie veřejnosti letos v září v rámci Dne kulturního dědictví. Jestli do té doby získá jeden z klenotů historického Liberce nového nájemce je otázkou, na kterou si zatím jen málokdo troufne odpovědě