Padla tak původní myšlenka rekonstrukce těchto prostor, za kterou mělo město zaplatit asi 127 milionů korun. Novostavba vyjde radnici levněji.

Nijak navíc neohrozí provoz domova. Pokud by se totiž zastupitelé přiklonili k rekonstrukci stávajících prostor, muselo by město nalézt vhodný náhradní objekt, který by dočasně sloužil potřebám domova.

„Výstavba nového kojeneckého ústavu a dětského domova pro padesát dětí nás přijde maximálně na 40 milionů korun. Město má navíc k dispozici vhodný pozemek v Doubí,“ řekla zastupitelům ředitelka libereckého dětského domova Anna Vereščáková s tím, že po vybudování nového objektu, by město stávající prostory nabídlo k prodeji. Za to by mohlo utržit minimálně 25 milionů korun. Dalšími 5 miliony by měl navíc k výstavbě nového objektu přispět i Liberecký kraj.

Prostředí v novém objektu by se podle ředitelky dětského domova mělo co nejvíce přiblížit rodinnému prostředí. Což je v souladu s novou koncepci dětského domova, která od základu mění pohled na tradiční ústavní péči.

„Chtěli bychom se transformovat na oddělení rodinného typu formou rodinných buněk. To znamená, aby naše děti měly stálé tety a aby součástí rodinné buňky byl i kuchyňský kout, obývací pokojík - herna, ložnice, koupelna a sociální zařízení,“ popsala již dříve pro Deník plánované změny Anna Vereščáková.