Celkem už opravy přišly na 220 milionů korun. Dva nové projekty se uskuteční jen za předpokladu, že v dotačním fondu zbudou peníze. „Jeden je zaměřený na zvýšení bezpečnosti v Dobiášově ulici, která je ve čtvrti dopravně nejvytíženější silnicí, a druhý na revitalizaci okolí domů s pečovatelskou službou. Zatím ale není jisté, zda se budou oba projekty dělat letos," řekla mluvčí města Zuzana Minstrová.

Kdo dřív získá povolení

„Oba jsou ve stavebním řízení. První bude zahájena akce, která získá dříve stavební povolení, realizace druhé bude záviset na finančních možnostech čerpání v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM)," uvedla mluvčí. V evropském programu je podle ní k dispozici zatím kolem 20 milionů korun, částka se ale ještě může zvýšit.

Finanční nejistota je podle Martina Čecha z odboru strategického rozvoje a dotací způsobena také drastickou změnou kurzu eura, která nastala za posledních 8 let, kdy byla na projekt přidělena celková částka ve výši 292 milionů.

Kde se bude stavět?

Dobiášova ulice by měla doznat změn od křižovatky s ulicí Vratislavickou až po křižovatku s ulicí Krejčího. V ulici přibudou pruhy pro cyklisty, přechody pro chodce budou vybaveny ostrůvky a změny se budou týkat i zastávek MHD. Frekventovanou křižovatku Dobiášovy, Krejčího a Ježkovy ulice by měl nahradit kruhový objezd. Součástí projektu jsou také úpravy komunikací, parkování a ploch pro pěší v ulicích Pazderkova, Haškova a Ježkova v části ke vjezdům do vnitrobloků. Náklady na realizaci město odhaduje na 34 milionů korun.

PROBLEMATICKÁ KŘIŽOVATKA, kterou by měl nahradit kruhový objezd (nahoře). Uzavřená zahrada, která vznikla u jednoho z domů s pečovatelskou službou (dole). Do revitalizace sídliště s bezmála 3400 byty město investuje dlouhodobě. Jeho největším problémem jsou úzké komunikace a nedostatek prostoru k parkování. Revitalizace sídliště, které bylo postaveno v letech 1974 až 1992, začala před 11 lety otevřením hřiště a parku. Rekonstrukcí za téměř čtvrt miliardy prošly také škola a přilehlá sportoviště. V posledních letech se investovalo hlavně do úprav ulic, parků a dětských hřišť.

„Na ten kruháč čekáme jak na smilování. Křižovatka je nepřehledná, dost řidičů neví, kdo má přednost a navíc jezdí jak šílenci. Parkovací místa jdou taky potřeba, máme dvě auta v rodině a často objíždíme celý blok, než najdeme volné místo," řekla Jana Janoušková, která bydlí v Pazderkově ulici nedaleko zmiňované křižovatky.

Plot tady nechceme

Druhý projekt za 24 milionů je zaměřený na revitalizaci okolí domů s pečovatelskou službou. Opravit tam potřebují silnice, chodníky i veřejné osvětlení a je potřeba zvýšit počet míst k parkování. Město chce také v této lokalitě zkrášlit odpočinkové a herní plochy. „Tady se pořád něco opravuje. Jen doufám, že nám to tu neoplotí, jak se to stalo u jednoho z domů s pečovatelskou službou," říká obyvatelka nedalekého panelového domu. „Potřebovali bychom tady víc laviček, aby ti důchodci nemuseli celý den sedět doma a koukat do zdi. Slyšela jsem, že by měli posunout dětské hřiště, ale nevím, co je na tom pravdy. Chodí sem maminky s kočárky a děti z celého sídliště, tak se jenom bojíme, aby to zůstalo otevřené všem," dodává další z žen, které v parku před domy s pečovatelskou službou pravidelně venčí psa.

Město opravy hradí v rámci programu IPRM Liberec Regenerace sídliště Rochlice a do obnovy prostoru už investovalo z evropských fondů do minulého roku 220 milionů korun. Aktuálně probíhají další dva projekty za 48 milionů.