O konkrétních podmínkách nákupu se ale bude teprve vyjednávat.Pro Frýdlantsko je dohoda klíčová, nemocnice už v současnosti nezajišťuje nepřetržitou péči v oblasti interny ani pohotovost. Omezování služeb má přitom podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera dál pokračovat. „Dostali jsme oznámení, že od ledna nebude poskytována akutní zdravotní péče ani v oborech chirurgie a gynekologie,“ informoval Ramzer.

Nemocnice ve Frýdlantě.
Situace na Frýdlantsku začíná být kritická. Přijde výběžek o pohotovost?

Regionu tak hrozí, že bude v nočních hodinách odkázán pouze na záchranku.Náhradním řešením by mělo být převzetí soukromého špitálu Krajskou nemocnicí Liberec. „Existuje předběžná dohoda s EUC, že jsou připraveni nemocnici prodat s tím, že by si nechali část objednávané jednodenní operativy,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.V memorandu, které ve středu večer schválili zastupitelé Frýdlantu a ve čtvrtek ráno krajští radní, se hovoří o prodejní ceně ve výši maximálně 30 milionů korun.

„Konečná částka musí projít posouzením nezávislého auditora,“ dodal hejtman. Liberecká nemocnice by pak ve Frýdlantu podle memoranda garantovala provoz oddělení následné péče s rehabilitačními lůžky, specializované ambulance, chirurgickou, gynekologickou a ortopedickou operativu, diagnostiku, a především 24hodinovou akutní péči.

Jan Rais, ředitel nemocnice ve Frýdlantu.
Ředitel frýdlantské nemocnice se vrací do liberecké

„Liberecký kraj je připraven na provoz této služby přispívat,“ uvedl hejtman Půta. V memorandu se hovoří o pětimilionovém příspěvku. Pokud by totiž akutní péče přestala fungovat, muselo by se pro region zajistit třetí vozidlo záchranné služby.
Do areálu nemocnice, který patří městu Frýdlant, pak bude rovněž potřeba investovat. Frýdlant se v memorandu zavazuje k investicím nejméně ve výši 25 milionů korun.

„Byli bychom také rádi, kdyby se alespoň symbolickou částkou připojily obce z mikroregionu Frýdlantsko,“ uvedl Půta. Podle starosty Heřmanic Vladimíra Stříbrného, který mikroregionu sdružujícímu 18 obcí předsedá, obce s nějakým příspěvkem počítají. „Situace ale přichází nevhod, na přelomu volebních období. Záležet bude na nově zvolených zastupitelstvech,“ upozornil.

JEDNÁNÍ POKRAČUJÍ

Nyní se ale především čeká, jak se k předběžné dohodě postaví současný vlastník EUC, se kterým se intenzivní jednání vedou. „Jejich představy se ještě úplně neshodují s představami liberecké nemocnice,“ naznačil Půta.

Udělení Čestného občanství města Liberce PhDr. Janu Šolcovi, bývalému československému politikovi, uznávanému demokratovi, vysokoškolskému pedagogovi, občanskému aktivistovi a někdejšímu poradci prezidenta Václava Havla.
FOTO: Liberec má dobrou karmu, říká čestný občan města Jan Šolc

„Ochotu města Frýdlant i kraje podílet se na financování zdravotní obslužnosti Frýdlantska vítáme, zejména závazek investice do objektu nemocnice,“ poznamenala mluvčí frýdlantského špitálu Dita Fuchsová, která také upozornila, že předmětem diskutovaného prodeje nejsou operační obory a laboratoř. „Nyní čekáme na postoj dozorčí rady Krajské nemocnice Liberec,“ dodala Fuchsová.