Město Liberec má novou kauzu – výlepové plochy. Smlouva libereckých technických služeb se soukromou firmou Rengl na obhospodařování plakátovacích ploch mírně řečeno šokovala nejen opozici, ale dokonce také členy vládnoucí koalice.

Technické služby se totiž podle radního Davida Václavíka (Liberec občanům) dohodly se soukromou společností nejen bez řádného výběrového řízení, ale navíc o jejím znění neinformovaly předem ani členy představenstva TSML a ani samotné radní. Proto se na sklonku minulého týdne narychlo a mimořádně sešla rada města. Na schůzce se radní dohodli, že už uzavřenou smlouvu prověří. Následně uvidí, co si s ní počnou dál.

„Na zasedání rady jsem vznesl dotaz a s ním spojený požadavek na vysvětlení celé události s tím, že ji považuji za velmi závažnou. Na základě toho se rozpoutala diskuze, z níž vyplynulo, že o postupu TSML nebyli informováni ani přítomni členové představenstva TSML, ale ani primátorka města,“ uvedl David Václavík v dopise, adresovaném médiím. „Kromě toho naprostá většina členů rady označila postup TSML za velmi problematický mimo jiné i proto, že při projednávání toho, zda zakázku ohledně plakátovacích ploch má město předat své společnosti (TSML) nebo vypsat výběrové řízení, tvrdil ředitel společnosti jednoznačně, že TSML mají dostatečné kapacity a zájem se o plakátovací plochy starat,“ dodal.

„O postupu TSML ohledně zakázky nebyli informováni ani přítomni členové představenstva technických služeb, ale ani primátorka města.“ David Václavík

Pokud by totiž město nepředalo starost o výlepové plochy technickým službám, vypsalo by na jejich provoz výběrové řízení. „Mně ředitel řekl, že udělal takzvané poptávkové řízení, tedy zeptal se předem několika firem,“ zdůraznil náměstek Lukáš Martin (ČSSD). „Smlouvu prověříme po právnické i ekonomické stránce a pak uvidíme, co bude dál,“ doplnil s tím, že vypovědět nyní už uzavřenou smlouvu by byl problém, protože by výběrové řízení zabralo nějaký čas a mezitím by se o plochy nikdo nestaral.

Ředitel technických služeb Otakar Kypta označil celý problém za zbytečně nafouklou kauzu. „Zastupitelé vtahují naši firmu do svého politikaření. My jsme našli dodavatele, který se bude o výlepové plochy starat levněji, než bychom to uměli my. Informoval jsem o tomto kroku předsedu představenstva. Je to smlouva, která je v mé kompetenci. Město nám zadalo zakázku a my jsme ji splnili. Nemám ze stanov povinnost kvůli zakázce svolávat představenstvo,“ zdůraznil.

Čtěte také: Mezi politiky to vře. Kvůli výlepovým plochám