Podle jeho lídra, starosty Hrádku nad Nisou Martina Půty, povede obří škola k rušení škol v menších městech Libereckého kraje. „Bylo by rozumnější zachovat školy rozdělené do celého kraje a raději opravit ty stávající budovy. Jsem proto nestavět centrální školu, protože to potom povede k rušení některých dalších škol v regionu, ve kterých bude stále méně dětí,“ vysvětlil Martin Půta.

Kraj však kritiku monstrózního projektu odmítá. Podle náměstka hejtmana Karla Dolejšího je sice pravda, že časem dojde k rušení některých středních škol, příčinou však podle jeho názoru nebude Centrum vzdělanosti. „Jde o vývoj. Teď máme ve školách nějakých 22 tisíc studentů, měli bychom jich však mít 36 tisíc. A populační křivka bude dál klesat, takže se teoreticky dostaneme na nějakých 17 tisíc žáků ve školách, což je polovina kapacity našich škol. Z toho vyplývá, že polovina škol je vlastně zbytečných,“ uvedl Dolejší.

Martinu Půtovi a dalším starostům menších měst v kraji se nelíbí také finanční náročnost projektu. Podle odhadů by vybudování obří školy s internátem, velkou tělocvičnou a podzemním parkovištěm vyšlo až na 1,2 miliardy. Kraj chce většinu finančních prostředků získat z fondů Evropské unie. Starostům se nelíbí, že peníze, které kraj z unie na projekt získá, budou chybět prioritním záležitostem v menších městech.

„Přijde mi to nelogické, protože původní myšlenka regionálního operačního programu byla vyrovnávat regionální rozdíly, to znamená peníze směřovat tam, kde skutečně chybí. V Liberci lze spousta projektů financovat ze soukromých investic, menší města však toto štěstí nemají, takže tyto veřejné zdroje by měly rozdíly vyrovnávat, a ne je ještě zvyšovat,“ poznamenal Půta.

Kraj už z megalomanského projektu ustupuje. Nedávno předložil novou variantu projektu Centra vzdělanosti, ve které by celkové náklady dosáhly poloviny původního předpokladu, tedy 600 milionů korun.

„Záleží samozřejmě na tom, kolik peněz nám EU přiklepne. Až podle toho se pak bude upravovat stavební program,“ informoval Dolejší s tím, že v případě nedostatku financí by se mohly některé věci, například podzemní parkoviště, internát či tělocvična, z projektu vypustit buď úplně, nebo sehnat soukromé partnery, které by s financováním pomohli.

„Kupříkladu se domnívám, že bychom mohli najít soukromý subjekt, který by byl ochoten parkoviště postavit a v budoucnosti na něm vydělávat,“ podotkl náměstek libereckého hejtmana. Další akcí, která se dá vypustit a řešit jinak je podle něj internát.

„Ten však považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, protože ubytování středoškoláků je tady nedůstojné. Umím si představit, že i na něj bychom sehnali partnera, který by ubytovnu provozoval se ziskem,“ uzavřel Karel Dolejší.