„Mohu potvrdit, že holčička leží na jednotce intenzivní péče Kliniky dětského a dorostového lékařství a její stav je velmi vážný,“ potvrdila Petra Pekařová, tisková mluvčí pražské nemocnice. Bližší informace podle svých slov nemůže prozatím poskytnout.

Holčičku přivezli v neděli kolem 17. hodiny její rodiče na dětskou pohotovost do liberecké nemocnice s vysokými teplotami. „Sloužící lékařka si všimla na bříšku dvou malých flíčků, byly však natolik nepatrné, že ještě nemohly signalizovat meningitidu,“ uvedla Sylva Odgzanová, která sloužila v neděli na dětském oddělení, kde byla následně dívenka hospitalizována.

Lékařka na pohotovosti totiž pojala podezření na infekci, i když původně jinou. Provedla proto miminku odběry krve. Během několika hodin, kdy holčička ležela na dětském oddělení liberecké nemocnice, se však její stav natolik zhoršil, především pak typické červenofialové skvrny, že byla holčička po půl jedenácté v noci transportována do pražské nemocnice právě s podezřením na meningokovou infekci.

„Prozatím se jedná pouze o podezření. Výsledky testů budou známy v úterý,“ uvedla epidemioložka Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Pokud se meningitida u libereckého kojence potvrdí, pak se bude jednat již o osmý případ v Libereckém kraji od počátku letošního roku. „V celé České republice se ročně objeví asi stovka případů menigitidy. Nejedná se tedy o nějaký výjimečný stav,“ uklidnila veřejnost Jana Prattingerová. Kromě toho dodala, že předchozí případy se objevily na jaře. Tento poslední je tedy zcela izolovaný a nemá s těmi minulými souvislost. „Nechystáme proto ani žádná protiepidemioligcká opatření. Pouze vyšetříme ostatní děti a příbuzné, kteří přišli s holčičkou do styku,“ dodala Jana Prattingerová.

Na jaře zemřel tříletý chlapec

Ovšem letošní číslo za necelých osm měsíců předčilo celý loňský rok. Vloni jich totiž krajští hygienici od ledna do prosince zaznamenali sedm.
Jak již dříve informovala Jana Prattingerová, žádný z případů, které se v Libereckém kraji v tomto roce vyskytly, spolu nijak nesouvisí.

„Jedná se pouze o náhodu, nelze tak hovořit o žádné mimořádné epidemiologické situaci,“ uvedla již dříve Prattingerová. Tragický případ, který skončil úmrtím dítěte, se objevil začátkem dubna v liberecké mateřské škole Kytička. „Tříletý chlapeček začal v průběhu dopoledne plakat a stěžovat si na bolest. Rodiče si ho vyzvedli a večer ho kvůli vysoké horečce odvezli na dětskou pohotovost v Liberci,“ popsala tehdy začátek tragické události Jana Prattingerová.

V liberecké nemocnici strávil chlapec noc a ráno ho vrtulník transportoval na dětské ARO do Ústí nad Labem. Tam chlapec po několika hodinách zemřel.

Pozor na příznaky

Podle lékařů je meningokok nebezpečný především svou podobou s běžným virovým onemocněním. „Příznaky jsou únava, teploty, zvracení, bolesti hlavy, břicha či zarudlost v krku,“ vysvětlila liberecká dětská lékařka Ivanka Kolomá.

Teprve v dalším stadiu nemoci se objevuje její hlavní příznak – červené skvrny na těle. „V tomto případě začíná být onemocnění opravdu akutní a už jde v tuto chvíli o čas,“ konstatovala Ivanka Kolomá.