Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měly by obchody zůstat zavřené?

Liberec, Praha - Podle nového návrhu by měl být omezen prodej v obchodech během 7 státních svátků a na Štědrý den.

29.12.2014
SDÍLEJ:

Vánoční nákupy.Foto: DENÍK/Jana Štroblová

Povinné uzavření obchodů velkých řetězců o Vánocích, Velikonocích a některých dalších svátcích navrhl a schválil Senát. Na přání odborů chce umožnit zaměstnancům obchodních řetězců, aby strávili svátky s rodinou. Co si ale o zákonu myslí sami zaměstnanci velkých supermarketů?

„Podle mě je to nesmysl. Nikdo nemůže nikoho nutit, aby měl v určitý den zavřeno. Já jdu do práce, protože chci. Kdyby se nepracovalo o svátcích a obchod měl zavřeno, kde bych si nakoupila? V práci jsem celý měsíc před Vánoci," řekla Jana, která nechtěla zveřejnit své příjmení a která pracuje jako pokladní ve velkém nákupním centru na okraji Liberce.

Musíte mít zavřeno

Podle zákona o prodejní době by měly zůstat zavřené obchody o velikosti větší než 200 metrů čtverečních. Kromě 25. a 26. prosince, kdy by musely obchody zůstat zavřené, by se zákon týkal i Dnu obnovy samostatného českého státu a Nového roku, Velikonočního pondělí, 8. května Dne vítězství, 28. září Dne české státnosti a 28. října Dne vzniku samostatného československého státu. Provoz obchodů by byl omezen i na Štědrý den. 24. prosince by tak mohly obchody prodávat pouze do 12 hodin.

„Nelíbí se mi to. Kdo bude určovat, kdy je ještě v pořádku pracovat a kdy už by zaměstnanci měli být doma s rodinou? Myslím si, že je na každém, aby se svobodně rozhodl, kdy chce pracovat a kdy chce být doma. Stát by do těchto věcí rozhodně zasahovat neměl," zlobil se Miroslav Foltýn z Frýdlantu.

Zákon určuje i postihy pro obchodníky, kteří by se rozhodli zákaz nedodržet. Za takový správní delikt by podle znění zákona bylo možné uložit pokutu do výše 1 000 000 Kč. Dopustí-li se obchodník porušení opakovaně, je možné uložit pokutu až do výše 5 milionů korun. Zákon se nevztahuje na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Jaká je situace v obchodech?

Většina obchodů zůstala zavřená pouze 25. prosince na Boží hod vánoční. Během Štědrého dne byly otevřené všechny větší obchody, včetně supermarketů a hypermarketů. Zavřeno měli jen živnostníci a malé obchody v centru města. 26. prosince se do nákupních galerií a center začal pomalu vracet život. Na Štěpána zůstaly zavřené obchody se specializovaným zbožím, potraviny už měly většinou otevřeno nebo byl provoz jen částečně omezen.

V současnosti totiž prodejní dobu obchodů o státních svátcích žádný předpis nereguluje. Odbory přitom požadují omezení již deset let a Senát schválil návrh zákona již podruhé. Naposled ale skončil v Poslanecké sněmovně v době, kdy se rozpouštěla, a tak ho poslanci již neprojednali.

Nejhlasitějším oponentem omezení prodejní doby je Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. „Nechť o prodejní době rozhoduje poptávka po obchodních službách," uvedl v minulosti prezident svazu Zdeněk Juračka.

Autor: Petr Vodseďálek

29.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení