Přemýšleli jste někdy o tom, že by vaši práci dělal někdo jiný a ještě vám za to platil? Že je to nesmysl? Není. Něco podobného si vymyslela Česká pošta. Ke svým plánům navíc využila povodně.

Pobočky v Dětřichově a Bílém Kostele nad Nisou už po srpnových povodních vůbec nechce otevřít. Obcím navrhla, ať si poštu provozují sami. „Přijde mi to jako hyenismus. Po tom, co nás stála povodeň, nám Česká pošta řekne tohle?“ zlobí se starosta Bílého Kostela Jiří Formánek. „Otevřou si pobočku někde v Hypernově, kde jim vydělává. Ale tam je na nic. My ji potřebujeme tady,“ říká.

Podle České pošty je věc stále v jednání. V Bílém Kostele pobočce skončil nájem. „Hledáme nový, starostovi jsme nabídli změnu systému. To znamená, že bychom vytvořili výdejní místo ve spolupráci s obcí,“ sdělila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Podle Formánka by však veškeré náklady nesla obec. „To ale nejde, na to nemáme peníze,“ vysvětlil.

Podobný problém sužuje také Dětřichov. I zde povodeň pobočku uzavřela, od té doby tu není. A podle důvěryhodného zdroje i zde Česká pošta podmiňuje otevření pobočky finančním zapojením obce. To potvrdil také starosta Dětřichova. Podle Jaromíra Tomana by to obec měla ustát. Větší problém nastane, pokud se s Českou poštou nedohodne a ta by pobočku v obci po povodních již vůbec neotevřela. „To bych křičel, ale to se nesmí stát,“ řekl.

Pokud se uskuteční návrh České pošty, obci se zvýší náklady. „Přijdeme tím o nájem, který nám pošta platila, přejde na nás i část platu pošťačky,“ řekl starosta. Na situaci vidí i pozitivum. „Bude to naše zaměstnankyně, takže ji můžeme zadat i práci pro obec,“ doplnil. Záležet prý bude na tom, zda bude pošta platit za zaměstnankyni odvody. „Slíbili nám, že ano, tak snad se tomu dá věřit,“ doufá. S Českou poštou prý nadále jedná. „I v tomto případě se snažíme najít takové řešení, které by vyhovovalo všem zúčastněným tak, aby poštovní služby v obci zůstaly zachovány,“ uvedla Selicharová.

Jisté je, že pokud budou chtít obce mít své pobočky, budou muset platit. Šetřit totiž musí i Česká pošta, své náklady se tak bude snažit částečně převést na obce.