Letos na jaře vystopovali dva vratislavičtí policisté ve sněhu polozmrzlého muže, který chtěl ukončit svůj život pod koly auta. Když se mu to nepodařilo, šel skočit do Nisy.

Policisté Petr Lokša a Jakub Gutknecht nešťastníka našli a přivolali pomoc. Zachránili mu tím život.

Oba patří k několika desítkám policistů, hasičů a zdravotníků, kteří včera od vedení státní policie a hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) převzali v libereckém Severočeském muzeu vyznamenání ke státnímu svátku.

„Když člověk pomáhá druhým, nemyslí na to, že by si mohl vysloužit nějaké ocenění. Na druhé straně je to motivací nejen pro nás dva, ale i pro ostatní. Vidí, že medaile se nerozdávají jen velkým šéfům, ale také obyčejným pěšákům jako jsme my dva,” poznamenal Jakub Gutknecht.

Na zvláštní chování neznámého muže policisty upozornil před půl rokem řidič, kterému mezi Libercem a Jabloncem skočil nešťastník do cesty. Po nehodě se zraněný ale zvedl a utekl. Proto motorista zavolal policisty.

„Oblečený potom skočil do studené Nisy. Tehdy bylo tak pět stupňů pod nulou,” vzpomněl na událost Petr Lokša. „My jsme jej pomocí lana vytáhli, svlékli do trenek, aby na něm mokré šaty nezmrzly, hodili přes něj deku a zavolali sanitku,” doplnil.

Medaile dostali také civilní pracovníci a dobrovolní hasiči. „Pro složky záchranného systému není doba moc příznivá,” zdůraznil krajský policejní ředitel Milan Franko.