Rodák z Boskovic Radek Jurnečka působil od roku 1998 jako římskokatolický kněz v různých farnostech Libereckého kraje, od července 2010 pak byl arciděkanem v Liberci. Letos v březnu se stal generálním vikářem litoměřické diecéze.

Za svého působení v Liberci přispěl Jurnečka k významnému otevření zdejších farností více k veřejnosti a kostel sv. Antonína Velikého se stal vyhledávaným kulturním centrem, místem mnoha koncertů i jiných akcí. Samotný kostel byl díky Jurnečkovi zrekonstruován v rámci evropských projektů, včetně rekonstrukce varhan.

Jurnečkovým přičiněním se také podařilo statutárnímu městu Liberec úspěšně dojednat spolupráci s diecézí na dlouhodobé výpůjčce barokního morového sloupu Matyáše Bernarda Brauna, respektive kaple Božího hrobu, které následně město zrekonstruovalo a spolu s arciděkanskou farností zpřístupnilo veřejnosti v rámci takzvané barokní zahrady.

Radek Jurnečka se za svého působení v Liberci angažoval také v sociální oblasti, a to v rámci své duchovní práce ve vazební věznici a také při práci s mladými lidmi po výkonu trestu.

Jurnečku navrhl na udělení medaile městský zastupitel Jan Marek. Obřadu udělení ocenění a předcházející mše svaté se zúčastnil také biskup litoměřický Stanislav Přibyl, kterého odpoledne přijal na liberecké radnici primátor města.

Mohlo by vás zajímat: Kdo je Saon? Liberecký dobrodruh zkoumá opuštěné objekty a rád odzbrojuje lidi

Osmatřicetiletý David z Liberce vystupuje jako Saon. Věnuje se průzkumu opuštěných objektů a lezení na komíny. | Video: Deník/Jiří Louda