Smrtka vede za ruku Batmana. Za nimi svazák, Dipsy z Teletubbies, jeptiška, Hitler. Občas se objeví i Usáma. Ne, svět se nezbláznil, to jen nastalo poslední zvonění, veselá taškařice plná masek a převleků, v nichž studenti maturitních ročníků středních škol oslavují konec studia a vybírají peníze na maturitní večírek. Má i příchuť nostalgie – studenti se naposledy vidí pohromadě, začíná „svaťák“ a pak už následuje jen zkouška dospělosti a pro mnohé i konec sladkého dospívání.

Poslední zvonění vypuklo na školách tento týden. Kdo neměl originální převlek, jako by nebyl. Potvrzují to půjčovny kostýmů, kde se před svatým týdnem netrhly dveře. Podle Kamily Fricové z liberecké půjčovny kostýmů e-karneval letos nejvíce frčeli jeptišky, vězni, piráti, supermani a batmani. Týdně jich půjčí asi 15. „Nabízíme třeba mimino pro dospělé a sexy babičku, tyto kostýmy u lidí většinou vyhrajou,“ říká Fricová.

Ne všichni ale využijí služeb půjčoven, zhotovit si vlastní originální kostým je věcí cti – například u studentů textilních škol. Ředitelka liberecké Střední průmyslové školy textilní Vilma Hrudová přiznává, že tvorba kostýmu pro poslední zvonění je u studentů brána jako jakási „praktická maturita nanečisto“. „Mnozí studenti si kostým šijí sami, vyrobí si ho včetně doplňků, k čemuž je ostatně během let vedeme,“ podotkla ředitelka.

Disko pankáč, kterého unesli ufoni

Jednou takovou je například Petra Zahrádková, která na zmíněné škole maturovala v roce 2007. Sama si ušila extravagantní model, s nímž na poslední zvonění vyrazila.

„Byla jsem za cosmic-pop-punkovou rošťandu. Kostým se hodně špatně popisuje. Vypadala jsem trochu jako čistej disko pankáč, kterého unesli ufouni,“ vysvětluje mladá žena. „Byla to kombinace super moderní černé bundičky s atypickým dvojitým límcem z černého taftu, na tom jsem měla též atypicky řešený korzet též z černého taftu, k tomu černé elasťáky na kola a jezdecké holínky,“ popisuje kostým Petra.

Třeťáky pasují na maturanty

Veselému pochodu městem předchází ještě jeden zvyk, který si středoškoláci nenechají ujít – pasování studentů třetích ročníků na maturanty. Jak liberečtí čtvrťáci s úsměvem dodávají, to je obvykle spojeno s degustací různých pochoutek, z nichž nejedna našla inspiraci v pořadu Babicovy dobroty. Například cukrovinek Marshmallow macerovaných v octě a maggi omáčce, maturitního guláše sestávajícího z pivního základu, vajec, mléka a piškotů a troškou zubní pasty na závěr. Vděčné je i rozsypávání mouky do mokrých vlasů, které s časovým odstupem ocení i školní uklízečky.