Jeho mapa Jizerských hor z roku 1927 je tou nejlepší, která kdy vyšla a pro mnoho milovníků Jizerek je stále zdrojem inspirace a bádání. Až do roku 1997 ale nikdo nevěděl, kde je Matou- schek pohřbený. „On zemřel 12. července 1945, tedy pár dní po skončení druhé světové války, v tom zmatku už se neudrželo, kde je pochovaný. Podařilo se to až jabloneckému badateli Ottovi Pospíšilovi v roce 1997," říká znalec Jizerských hor Otokar Simm.
Josef Matouschek Kartograf, propagátor turistiky. Pracoval ve výboru pro stavbu horského hotelu na Ještědu, dokončeného v roce 1907, prosadil rovněž zavedení systematického značení turistických cest, které se v mnoha případech používá dodnes. Nejznámější je jeho mapa Ještědských a Jizerských hor z roku 1927, kde se poprvé objevily vrstevnice. Podrobná mapa je tou nejlepší, která kdy o Jizerských horách vyšla.
Hrobka byla už tehdy značně zanedbaná, spolek Patron, který se stará o drobné památky a křížky, ji proto v roce 2000 opravil a okolí vyčistil od náletů. O pět let později ale někdo z hrobky urval veškerou kovovou výzdobu a dokonce se dobýval i do samotného hrobu. Od té doby hrobka opět chátrá. Teď na její opravu přispělo obchodní centrum Nisa ze svého grantového fondu. „Snažili jsme se podpořit širokou škálu žádostí, tahle nám přišla hodně zajímavá," zdůvodňuje za OC Nisa Ivana Lehká. Kromě spolku Patron se tak finanční podpory od OC Nisa dočká i Mezinárodní centrum Koloseum na vybavení pro odpočinkovou zónu, dále ZŠ A MŠ Barvířská na vybudování biodiverzní zahrady pro děti, skautské středisko Mustang Liberec na pořízení tee-pee a sdružení sv. Zdislava na hospicovou péči. Peníze putovaly i sluchově postiženému lyžaři Matějovi Ponocnému z Rokytnice.
70. výročí úmrtí
S opravou samotné hrobky už spolek Patron začal v loňském roce. Obě boční desky totiž držely pouze na dvou vrutech ze čtyř a hrozilo jejich zřícení a poškození. Během zimy proto lícové strany vyčistily a obnovilo se písmo. Teď dostane zeď, na které desky visely , novou omítku. Samotné desky se pak na Matouschkův hrob vrátí až před začátkem léta. „Chceme hrobku uvést do původního stavu do začátku července. Rádi bychom pak u obnovené hrobky připomněli Matouschkovo 70. výročí úmrtí," říká zástupce spolku Bohumil Horáček. Zajímavostí je, že jméno Josefa Matouschka je na desce napsáno česky, tedy Matoušek, ale i to zřejmě souvisí s dobou jeho úmrtí krátce po válce.